Wyjątkowe ujęcie Ziemi wyglądającej zza Księżyca podczas rzadkiego zaćmienia Słońca!

Kategorie: 

Źródło: Hakuto-R

Japoński statek kosmiczny Hakuto-R przekazał oszałamiające zdjęcie Ziemi, wykonane z orbity Księżyca. Ujęcie zostało zrobione z wysokości około 100 km od powierzchni Księżyca. Zdjęcie jest wyjątkowe z kilku powodów.

 

Po pierwsze, zostało zrobione bardzo blisko powierzchni naturalnego satelity naszej planety - odległość Hakuto-R od Księżyca na tym zdjęciu wynosi zaledwie około 100 km. Wyraźnie widoczne są liczne kratery na powierzchni satelity.

 

Kolejną cechą wyróżniającą to zdjęcie jest fakt, że zostało wykonane podczas hybrydowego zaćmienia Słońca. Zjawisko to mogli podziwiać mieszkańcy południowo-wschodniego Oceanu Indyjskiego, Australii, Indonezji oraz zachodniego Pacyfiku 20 kwietnia. Przyglądając się zdjęciu uważniej, można zauważyć cień Księżyca "tańczący" na powierzchni Ziemi.

Eksperci uważają, że to zdjęcie ma wartość nie tylko artystyczną, ale także naukową i historyczną. Umożliwia bowiem spojrzenie na Ziemię z perspektywy Księżyca, który "obserwuje" naszą planetę od strony odwrotnej. Ponadto ujęcie ukazuje skalę obiektów kosmicznych oraz ich wzajemne oddziaływanie.

 

Hakuto-R mógłby być pierwszym prywatnym lądownikiem księżycowym, który wyląduje na naturalnym satelicie Ziemi. Jednak jego misja musiała zostać przerwana.

 

Warto zauważyć, że pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity księżycowej wykonał amerykański astronauta William Anders w 1968 roku podczas misji Apollo 8. Niemniej jednak, zdjęcie z japońskiego modułu Hakuto-R ma swoją unikalną charakterystykę i wprowadza nowe detale do już znanych obrazów naszej planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Feliks

Ja tylko chciałbym poprzeć

Ja tylko chciałbym poprzeć Drako tr. Wydaje mi się tak na zdrowy ludzki rozum że to tak powinno wyglądać jak on to zamieścił te zdjęcie. A reszta to jest gdybanie. Owszem są różnego złudzenia optyczne ale nie w tym przypadku. Ziemia powinna być wyraźnie większa z księżyca a księżyc wyraźnie mniejszy widziany z ziemi. Koniec kropka. To tak jak bym ustawił w odległości 1 kilometra samochód osobowy i ciężarowy i bym zmieniał miejsca obserwacji i te samochody  , ich wielkość była taka sama. No absurd. Ktoś tu robi z tata wariata. Mały samochód był by mały a duży był by duży. Co tu mądrkować?

Portret użytkownika keri

NASA - Nazistowska Agencja

NASA - Nazistowska Agencja Satyryczno-Artystyczna nie jest od wyjaśniania czegokolwiek, tylko od brania/prania pieniędzy i robienia szoł dla głupoli, aby jak najdłużej trzymać ich w fałszu dotyczącym Ziemi.

Już wcześniej pisałam, że po tym, jak głupole uwierzyły w loty na księżyc, jak uwierzyły w stację kosmiczną, jak uwierzyły że zapierdalają przez kosmos na zewnątrz latającej kulki, było oczywiste, iż uwierzą, że namalowana kolczasta kulka zabija.

W kolejne obrazki w kolejnych psy-opach też uwierzą. Będą o obiektach z kosmosu zagrażających Ziemi. Biggrin

Portret użytkownika emel

Ros wrote:  Według

Ros wrote:
 Według podstawowych zasad geometrii ze szkoły podstawowej ziemia powinna być zdecydowanie większa a jest wielkości księżyca widzianego z ziemi....coś tu nie tak.....
Jakie są te podstawowe zasady geometrii? Jaki powinien być rozmiar Ziemi w takim razie? Patrząc z Ziemi na Księżyc jaki powinien być rozmiar Księżycaa na fotografii? Tutaj mam dwa zdjęcia (znalezione w Internecie) i Księżyc ma zupełnie różne rozmiary. Które z tych zdjęć  jest zgodne z podstawowymi zasadami geometrii!?

Portret użytkownika drako_tr

Prowezosze emel, celowo

Prowezosze emel, celowo zapodałeś zbliżenia, żeby ominąć perspektywę, to jest manipulacja....no ale rozumiem, tonący i brzytwy się chwyci.

Ziemia widziana z Księżyca jest 3,7 razy większa, niż Księżyc widziany z Ziemi.

Postaram się to przełożyć na Twój mały ptasi rozumek.... najpierw robimy focię księżyca, gdy jest w pełni,

Planety zamiast Księżyca - Joe Monster

 

...następnie lecisz na widoczną stronę księżyca i robisz focie Ziemi, gdy ta też jest w "pełni"

Niestety nie posiadasz skrzydełek antygrawitacyjnych, i tam nie dolecisz, w związku z tym, pokażę Ci, jak wyglądałby na miejscu Księżyca Uran, który jest ok. 4 razy większy od ziemi.

Tak właśnie wygląda Ziemia widziana z Księżyca:

Planety zamiast Księżyca - Joe Monster

 

Portret użytkownika emel

Jeśli użyjesz takiego samego

Jeśli użyjesz takiego samego obiektywu i aparatu (chodzi o rozmiar matrycy), to Ziemia byłaby większa z powierzchni Księżyca, niż Księżyc z Ziemi.

Ale jeśli w jednym przypadku użyjesz teleobiektywu (czyli coś, co popularnie określa się mianem dużego zooma), to obiekt będzie większy. I odwrotnie, fotografując Księżyc szerokokątnym obiektywem, czyli np takim jakie są zwykle w smartfonach otrzymasz bardzo mały Ksiezyc/Ziemię, jak na obrazku, który pokazałeś. Każdy pewnie próbował robić smartfonem zdjęcie Księżyca i wie, że to wychodzi marnie, bo Księżyc wychodzi malutki na finalnej fotografii. Zdjęcia, które zamieściłem właśnie przedstawiają różnicę między obiektywem szerokatnym, a teleobiektywem (chociaż pewnie robione były zupełnie innymi aparatami, o różnych rozmiarach matrycy).

 

Jaki obiektyw i jaką kamerę miała sonda, która wykonała zdjęcie zaćmienia Ziemi znad powierzchni Księżyca? 

Portret użytkownika spokoluz

Emel - masz plusa bo w końcu

Emel - masz plusa bo w końcu coś napisałeś sam i wytłumaczyłeś bo tak zaprawdę jest - szanuję Cię za takie posty ale gówna z wiki i sriki czy srasa nie wklejaj. Masz wiedzę to pisz od siebie taj jak w tym poście.

Naprwdę miło mnie zaskoczyłeś. Aż chcę więcej takich postów od Ciebie - ale tylko od Ciebie , twoich własnych - bo wklejki i tak znajdę i Ci wytknę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

"Chodzi o rozmiar   matrycy "

"Chodzi o rozmiar   matrycy "   panie emel  , pan nic nie wiesz  o fotografice  , matryca  zapisuje  jedynie wyłącznie    i tylko  tyle ile przez obiektyw dostanie się  do niej  ,  więc nie wypisuj  głupot    w  wątku dalszym   

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Strony

Skomentuj