Wyjaśniono przyczyny ostatniego wulkanicznego tsunami w Indonezji

Kategorie: 

Źródło: Internet

W celu wyjaśnienia przyczyny niszczycielskiego tsunami nawiedziło indonezyjską wyspę Jawa i Sumatra wykorzystano satelity orbitujące wokół Ziemi. Uzyskane tą metodą dane wykazały, że w Cieśninie Sundajskiej, w wybuchu wulkanu Anak Krakatau, doszło do podwodnego osuwiska obszaru liczącego aż 64 hektary. 

 

W rezultacie osuwające się ogromne masy ziemi spowodowały pojawienie się ogromnej fali tsunami, która rozlała się po okolicy i spowodowała śmierć 450 osób i znaczne szkody. Fakt, że stało się to nieoczekiwanie i podczas okresu wakacyjnego, spowodował znacznie większe straty.

 

Nawet jeśli ludzie i nie mogli przewidzieć nadciągającej katastrofy, to władze lokalne mogły oszacować ryzyko takiego wydarzenia, a zamiast tego wykazały lekceważenie objawów zbliżającego się kataklizmu. Wulkan Anak Krakatau od wielu miesięcy wykazuje zwiększoną aktywność i trzeba było wziąć pod uwagę, że jest to żywioł, który już wcześniej doprowadził do śmierci dużej liczby osób. 

 

Teraz rząd indonezyjski oświadcza, że konieczna jest poprawiła systemu ostrzegawczemu przeciw tsunami. Na przykład montując system boi, które mogą zaalarmować władze przed nadchodzącymi falami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj