Wyizolowany z kory drzew antybiotyk hamował rozwój nawet lekoopornych bakterii

Kategorie: 

Źródło: Własne

Oporność bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie. Naukowcy nieustannie poszukują nowych antybiotyków, które poradzą sobie z opornymi mikroorganizmami, a tym razem znaleźli go w korze drzewa.

 

Każdego roku nowe szczepy bakterii i mikroorganizmów stają się oporne na antybiotyki, co utrudnia lub uniemożliwia leczenie wielu chorób zakaźnych. Powoduje to około 35 tys. zgonów rocznie. Bakterie oporne na antybiotyki powodują choroby, takie jak posocznica, infekcje dróg moczowych i zapalenie płuc. W związku z tym istnieje pilna potrzeba opracowania nowych leków przeciwdrobnoustrojowych.

 

W nowym badaniu naukowcy z Wielkiej Brytanii i Tajlandii wykazali, że hydrochinina, wyizolowana z kory drzewa cinchona (drzewa tropikalnego, którego kora znana jest ze swoich właściwości przeciwmalarycznych i antyarytmicznych, hodowane w Ameryce Południowej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej), może hamować wzrost nawet tych bakterii, które stały się oporne na inne antybiotyki.

 

Celem dla nowego antybiotyku był dobrze znany wielooporny, to znaczy odporny na większość innych antybiotyków, szczep Pseudomonas aeruginosa. Często występuje w ropniach i ranach ropnych. Dodając hydrochininę do pożywki z tą bakterią, naukowcy odkryli, że pomimo mechanizmów obronnych wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa, ponad 50% komórek bakteryjnych umiera po czterech godzinach.

 

Oprócz Pseudomonas aeruginosa hydrochinina skutecznie hamowała rozwój innych wieloopornych mikroorganizmów, tj. Staphylococcus aureus, pałeczki Friedlandera, Escherichia coli i enterobakterii kloakalnych.

 

Teraz naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby zidentyfikować możliwe skutki uboczne hydrochininy i wyjaśnić, w jaki sposób wpływa ona na komórki bakteryjne. Jeśli oczekiwania związane z tą substancją są uzasadnione, hydrochinina może stać się częścią nowych skutecznych antybiotyków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika phoenix

po prawie polrocznej '

po prawie polrocznej ''kuracji'' i wyniszczeniu organizmu przeroznymi antybiotykami od ''lekarza'' gronkowiec zlocisty nie ustepowal. wyleczyla mnie kora brzozy i ZAWARTA W NEJ BETULINA. Tyle warci sa ci lekarze i ich draze....tfu!

 

Portret użytkownika spokoluz

Kwas salicylowy jest również

Kwas salicylowy jest również naturalnym związkiem pochodzącym z kory. Jego właściwoaści były przekazywane z pokolenia na pokolenie ale bigfarma chciał to opatentować. Aby ustabilizować kwas salicylowy poprzez próby osiągnięto to i obecnie popularna polopirynka czyli to samo co aspirynka z bayeru jest kwasem acetylosalicylowym. Obecnie na tych popularnych drażetkach robią gigantyczną kasę gdyż koszt produkcji jest bardzo niski.

Jest bardzo dużo naturalnych związków leczniczych ale ...... na razie nie można opatentować natury a co ważnijesze wyleczenie klienta jest nieopłacalne z komercyjnego punktu widzenia. Chcesz się wyleczyć - pochyl się nad tym co ofiaruje ci natura.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj