Wyhodowano palmę ze starożytnych nasion

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Izraelscy uczeni spowodowali, że wykiełkowały starożytne nasiona palmy daktylowej odkryte podczas wykopalisk na pustyni Judzkiej. Ponad dwa tysiące lat temu w Judei (historyczny region Izraela) uprawiano specjalne odmiany tych roślin. Wyróżniały się one specjalnym słodkim smakiem, soczystością i delikatnością. Legendy o nich krążyły we wszystkich krajach sąsiednich, ale do czwartego wieku naszej ery region popadł w ruinę.

 

Od tego czasu te odmiany zapadły w zapomnienie i nikomu nigdy nie udało się popróbować ich owoców. Izraelscy naukowcy wyhodowali starożytne nasiona palmy daktylowej odkryte podczas wykopalisk na pustyni Judzkiej.

 

Izraelczycy zbliżyli się niesamowicie blisko do degustacji legendarnych daktyli. Udało im się zebrać pozostałości starożytnych roślin na pustyni, tj. kilkadziesiąt nasion. W 2006 roku jedno z nich wykiełkowało i puściło korzenie. Roślina tej nadano nazwę Matuzalem. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Science Advances, mówi o kolejnym etapie odrodzenia starożytnych palm.

 

We współpracy z francuskimi kolegami specjaliści z Izraela wyselekcjonowali 32 najlepiej zachowane nasiona i trzymali je najpierw w roztworze hormonu roślinnego, a następnie w mieszaninie nawozów. W rezultacie pojawiło się sześć pędów, które zagospodarowano. Zgodnie z wynikami analizy radiowęglowej wynika, że wiek nasion wynosi ponad 2200 lat.

 

Obecnie wszystkie sześć sadzonek jest zdrowych i otrzymało nazwy starotestamentowe zgodnie z płcią. Ich DNA zostało zbadane i stwierdzono, że są one zbliżone do bardzo różnych współczesnych odmian, pomimo niewielkiej odległości między miejscami znalezisk. Na tej podstawie stwierdzono, że starożytni żydowscy rolnicy sztucznie wykorzystywali różnorodność genetyczną palm.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i rośliny przetrwają, okażą się, że mogą być najstarszymi nasionami, które wykiełkowały. Poprzedni rekord wieku należy do świętego lotosu z północno-wschodnich Chin - 1300 lat. Jednak wszystko to blednie przed jeszcze bardziej imponującym wynikiem z 2012 roku, który dotyczy odrodzenia rośliny syberyjskiej, liczącej 32 tysiące lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj