Wyginięcie rekinów i płaszczek będzie miało negatywny wpływ na inne gatunki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według nowych badań prawie dwie trzecie rekinów i płaszczek żyjących na rafach koralowych na świecie jest zagrożonych wyginięciem. To z kolei może prowadzić do potencjalnie tragicznych konsekwencji dla ekosystemów morskich.

 

Głównym powodem spadku liczby rekinów i płaszczek w ciągu ostatniego półwiecza było przełowienie, przy czym największe rekiny ucierpiały szczególnie.

 

Rekiny i płaszczki ewoluowały przez ponad 450 milionów lat i przetrwały sześć masowych wymierań, ale nie są w stanie poradzić sobie z taką ilością połowów - twierdzą eksperci z australijskiej Fundacja Jamesa Cooka. To nie dotyczy tylko kilka gatunków., to jest masowy kryzys wymierania.

 

Badanie mówi, że zniknięcie rekinów i płaszczek będzie miało kaskadowy wpływ na inne gatunki. Ekosystemy raf koralowych mogą być zagrożone. Negatywne skutki będą trudne lub niemożliwe do naprawienia. Naukowcy przypomnieli, że rafy też cierpią z powodu globalnego ocieplenia.

 

Bez szeroko zakrojonych i pilnych globalnych działań mających na celu ograniczenie połowów rekinów i płaszczek, będzie „coraz poważniejszy wpływ na zdrowie ekosystemu rafy koralowej”. Autorzy badania przeanalizowali oceny stanu ochrony wszystkich 1200 gatunków rekinów i płaszczek, które są koordynowane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Rafy koralowe zamieszkuje 134 z tych gatunków.

 

Korzystając z wielu wcześniejszych badań i danych dotyczących rybołówstwa, autorzy doszli do wniosku, że rekiny rafowe i płaszczki są znacznie bardziej zagrożone niż inne rekiny i płaszczki. Większe gatunki podróżujące na duże odległości były bardziej narażone, ponieważ przemieszczały się przez różne jurysdykcje o różnych poziomach ochrony.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Przecież przy i nad rafami

Przecież przy i nad rafami nie odławia się ryb siecaimi bo .......... dno nie pozwala - zatem te brednie niech nalkofcy wsadzą sobię głęboko tam gdzie promień słońca nie dochodzi.

Odławianie na "wędkę" nad rafami nie sieje spustoszenia.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj