Wyciek helu z wnętrza Ziemi w południowej Kalifornii sugeruje zwiększone ryzyko sejsmiczne dla tego regionu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W południowej Kalifornii doszło do nietypowego zjawiska. W okolicy uskoku Newport-Inglewood wystąpił wyciek helu pochodzącego z wnętrza Ziemi. Zdaniem geofizyków oznacza to, że uskok ten jest znacznie głębszy niż dotychczas sądzono.

 

Naukowcy odkryli znacznie powiększone poziomy helu-3 w odwiertach wykonanych w celu przeprowadzenia szczelinowania hydraulicznego, mniej więcej na głębokości 3 kilometrów pod ziemią, w obszarze rozciągającym się między Los Angeles i Newport.

 

Oczywista konkluzja wynikająca z tego odkrycia jest taka, że naukowcy nie mają zbytniego rozeznania co do tego co dzieje się we wnętrzu Ziemi, a zwłaszcza w zagrożonej przecież trzęsieniami ziemi Kalifornii. Odkrycie tego wycieku spowodowało, że amerykański USGS uznał, iż ryzyko wystąpienia dużego trzęsienia ziemi w Kalifornii jest większe niż uważano dotychczas.

 

Wcześniej sądzono, że w ciągu najbliższych 30 lat prawdopodobieństwo wystąpienia dużego trzęsienia ziemi wynosi 4,7%, ale po odkryciu tej emisji helu uznano, że należy podnieść to przewidywanie do 7%. Jednocześnie eksperci wzywają aby nie ulegać panice, ponieważ w celu wyrokowania o sejsmicznej stabilności okolicy potrzebne jest zebranie znacznie większej ilości danych.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zxc

Zadałem pytanie pewnemu prof

Zadałem pytanie pewnemu prof geologii...., skoro na głębokości ponad 100km jest na tyle ciepło i ciśnienie jest bardzo wysokie, jak mówią geolodzy skała jest w stanie płynnym. Niech mi Pan prof wytłumaczy i ludziom skąd na głębokości 200km czy 400km pojawią się epicentra trzęsień ziemi? Nie widziałem że coś na kształt kisielu może w jednym punkcie ni stąd ni zowąd zrobić np. 5,5 lub 7 w skali R.
Po dobrej minucie zaczął coś tam bredzić o "przegrzanych ogniskach" ale nic sensownego z tego nie wynikało - bo na moje pytanie kto je rozpala ? nic nie odpowiedział, w końcu stwierdził, że pewnie pomiary są błędne, odesłałem go do http://www.emsc-csem.org/#2 w końcu stwierdził, że to nie jego działka...

Portret użytkownika FOL

Możliwe, z

Możliwe, z energia-temperatura i ciśnienie "kisielu" może powodować epicentra. Kisiel ten jest wysoce niestabilny chyba. Ja raczej zastanawiam się jak możliwe, że niby pod ziemia jest tak wielkie zródło energii cieplnej. Druga sprawa to, że niby nieskonczona próżnia nieskonczonego objetościowo kosmosu, może być pokonana przez grawitacje malenkiej ziemi, która jest w stanie utrzymać atmosferę i nie pozwolić na wyssanie jej w kosmos??? Jest wiele pytan przy których logika musi być zakwestionowana aby teoria naukowa jakiegoś zacnego jajogłowego, mogła trwać swoją głupotą i sprzecznością we własnych założeniach.  Jedyne co "nauka" osiagneła to tylko technika, o reszcie świata wie tyle co pijany żulik.

Skomentuj