Wybuchowa erupcja słoneczna posłała w stronę Ziemi serię CME

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dnia 17 marca 2024 roku, około godziny 01:00 UTC, nastąpiła erupcja filamentu słonecznego o długości około 35 stopni, która spowodowała powstanie dwóch koronalnych wyrzutów masy (CME). Pierwsza sygnatura pojawiła się o godzinie 03:12 UTC, a druga na  o godzinie 03:36 UTC.

 

Analiza wykazała, że te CME są skierowane w stronę Ziemi i oczekuje się, że dotrą one osobno po południu 20 marca oraz wczesnym rankiem 21 marca. Oczekuje się, że pole geomagnetyczne będzie spokojne 18 i 19 marca oraz przez pierwszą połowę 20 marca. Okresy aktywnych warunków i burz geomagnetycznych na poziomie G1 są prawdopodobne w drugiej połowie 20 marca z powodu spodziewanego przybycia CME związanych z erupcją filamentu.

Obszar oddziaływania to głównie regiony powyżej 60 stopni szerokości geograficznej. W warunkach G1, możliwe są słabe fluktuacje w sieciach elektroenergetycznych, niewielki wpływ na działanie satelitów i widoczność zorzy polarnej na wysokich szerokościach geograficznych, tj. w północnej części USA.

Erupcja filamentu z 17 marca 2024 roku okazała się znaczącym wydarzeniem kosmicznym. Naukowcy śledzący to zjawisko podkreślają, że choć CME tego typu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzkości, to warto monitorować ich wpływ na infrastrukturę techniczną oraz aktywność geomagnetyczną, aby być przygotowanym na ewentualne zakłócenia. Ciągła obserwacja i analiza takich wybuchów na Słońcu pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących naszą gwiazdą i jej oddziaływaniem na Ziemię.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Egiplan

8go kwietnia będzie się

8go kwietnia będzie się działo...oj będzie się działo...macówi się w stanach o atypowym zacmieniu słońca spowodowanym przez planetę Nibiru oraz także o biblijnych 3 dniach ciemności... ciekawe czasy mamy...

Skomentuj