Wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według doniesień, wybuchł indonezyjski wulkan Krakatau. Wulkan wyrzucił w powietrze strumień popiołu na kilka kilometrów. Erupcji towarzyszył potężny huk.

 

Volcano Discovery informuje, że jest to „wielka erupcja magmowa” i chyba na pewno największą od 2018 r., która spowodowała falę tsunami o wysokości 150 metrów. Uderzyły one w niezamieszkałą wyspę.

„Zarówno kamera internetowa umieszczona na wyspie Anak Krakatau, jak i na wybrzeżu pokazują silne fontanny lawy z wulkanu” - podaje Discovery w oświadczeniu. Wysokość pióropusza wynosiła 14 km.

Lokalny ekspert powiedział CNN Indonesia, że brak ruchu w tej chwili, dzięki środkom blokującym COVID-19, ułatwił usłyszenie eksplozji Krakatau. Dym, wydobywający się z krateru, jest szary i czarny z intensywnością od umiarkowanej do gęstej chmury na wysokości około 200 - 500 metrów od szczytu.

 

Wielka eksplozja Krakatau miała miejsce w 1883 r. Spowodowała wówczas tsunami, które osiągnęło 42 metry wysokości, gdy uderzyło w ląd, zabijając 36 tys. osób.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj