Wybuch wulkanu Fagradalsfjall na Islandii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według doniesień medialnych, wulkan był uśpiony przez około sześć tysięcy lat, zanim wybuchł około 30 kilometrów od Reykjaviku.

 

Wulkan Fagradalsfjadl w centrum półwyspu Reykjanes, zlokalizowany około 30 kilometrów od stolicy Islandii Reykjaviku, rozpoczął erupcję w nocy z 19 na 20 marca br. Poinformowało o tym krajowe biuro meteorologiczne.

 

Z powodu wybuchu, który się rozpoczął, w kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Wcześniej aktywność wulkaniczna na tym obszarze nie była obserwowana przez ostatnie osiemset lat. Zwiększona aktywność sejsmiczna na półwyspie może sprowokować przebudzenie Fagradalsfjall.

 

Według Associated Press wulkan spał przez sześć tysięcy lat, zanim się przebudził. Erupcja Fagradalsfjadl została poprzedzona około pięćdziesięcioma tysiącami małych trzęsień ziemi, które miały miejsce w regionie w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

 

Od początku erupcji władze islandzkie nałożyły tymczasowy zakaz startu i lądowania samolotów na głównym międzynarodowym hubie kraju, lotnisku Keflavik. W rejonie Fagradalsfjall wszystkie główne drogi również zostały zamknięte. Zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, aby strumienie lawy dotknęły ludzkich osad w pobliżu erupcji.

 

Głównym zagrożeniem dla mieszkańców okolicznych terenów mogą być wzbijające się do atmosfery gazy wulkaniczne. Tak więc, według lokalnych władz, gazy mogą dotrzeć do miasta Torlaukshöbn, położonego 50 kilometrów od wulkanu. Mieszkańców osady proszono o zamykanie okien i czasowe nie wychodzenie z domów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj