Wybrzeże Zatoki Fińskiej w Petersburgu zostało pokryte lodowymi kulami

Kategorie: 

Źródło: topspb.tv

W sieci pojawiły się zdjęcia i filmy, dokumentujące niezwykłe zjawisko naturalne. Kulki lodowe o średnicy 5-10 centymetrów pokrywały część Zatoki Fińskiej. Prawie wszystkie kulki miały taki sam rozmiar. Na zamarzanie wody mogą wpływać różne czynniki: siła wiatru, falowanie i pęcznienie na powierzchni, temperatura, a także zasolenie wody.


 
Ekolog Ilya Leukhin zasugerował, że jednym z powodów może być olej przemysłowy: „Woda morska jest roztworem dużej ilości soli, a następnie jej krystalizacja przebiega nierównomiernie podczas zamrażania. Kryształy zbudowane są wokół jądra. W tym przypadku, woda staje się siecią krystaliczną wokół pęcherzyka gazu i kropelek cieczy hydrofobowej, która ma kształt zaokrąglony w wodzie. Przykładem cieczy, która nie rozpuszcza się w wodzie, jest olej. Tworzy po prostu idealne koło w wodzie. Cząstki wody wokół zamarzającego pęcherzyka ropy naftowej formują ciało kuliste” – cytuje słowa eksperta Komsomolskaja Prawda.

 

Podobne wydarzenie miało miejsce w Zatoce Fińskiej w 2014 roku. Niezwykły lód przyciągał uwagę zarówno mediów, jak i fotografów. Następnie naukowcy z Instytutu Badań Arktycznych wyjaśnili, że najpierw wodę pokryły grube warstwy kryształków lodu, a następnie wiatr je „przewalcował”, tworząc z nich zaokrąglone formy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj