Wybory prezydenckie w Iranie - Hassan Rouhani wywalczył reelekcję

Kategorie: 

Źródło: ONZ/Loey Felipe/CC BY-NC-ND 2.0

19 maja w Iranie odbyły się wybory prezydenckie. Mieszkańcy głosowali między obecnym prezydentem a kandydatem środowisk konserwatywnych. Ostatecznie Hassan Rouhani zdobył większość głosów i oficjalnie został wybrany na drugą kadencję.

 

Rouhani, zwolennik reform, zdobył 57% głosów. Z kolei jego przeciwnik, ultrakonserwatywny duchowny Ebrahim Raisi, otrzymał tylko 38-procentowe poparcie, choć był wspierany przez środowiska radykalne a także przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i samego ajatollaha Ali Chamenei'ego. Frekwencja wyniosła ponad 70%.

 

Tuż po ogłoszonym zwycięstwie, Hassan Rouhani ogłosił, że będzie chciał otworzyć Iran na świat. Polityk jest zwolennikiem dialogu z państwami zachodnimi i nie popiera izolacji kraju na arenie międzynarodowej. Jego konserwatywni przeciwnicy sprzewiciają się zbliżeniu Iranu z Zachodem.

"Przesłanie naszego narodu podczas wyborów jest jasne: naród Iranu wybrał drogę interakcji ze światem, z dala od przemocy i ekstremizmu" - powiedział Hassan Rouhani.

Za kadencji Rouhani'ego, Iran zgodził się ograniczyć swój program nuklearny i poddać go kontroli agencji MAEA w zamian za zniesienie części międzynarodowych sankcji. Przez następne lata prezydent będzie musiał rozwiązać kwestię programu rakietowego. USA liczą, że Rouhani wykorzysta reelekcję do zakończenia prac nad rakietami balistycznymi i zrezygnuje z "wspierania terroryzmu".

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika WOJNA INFO

"Za kadencji Rouhani'ego,

"Za kadencji Rouhani'ego, Iran zgodził się ograniczyć swój program nuklearny i poddać go kontroli agencji MAEA w zamian za zniesienie części międzynarodowych sankcji."

Najlepsze jest to że Iran swoją część zrealizowała a USA sankcji nadal nie zniosła Smile

Skomentuj