Wybory parlamentarne w Katalonii. Separatyści wygrali z Hiszpanią

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj odbyły się długo oczekiwane wybory do lokalnego parlamentu w Katalonii. Zostały zarządzone przez premiera Hiszpanii Mariano Rajoy'a z nadzieją na zwycięstwo unionistów, czyli tym samym liczył na porażkę ruchów proniepodległościowych. Okazało się jednak, że zwolennicy secesji nie dają za wygraną i świętują teraz zwycięstwo.

 

21 grudnia odbyły się wybory parlamentarne. Trzy największe partie polityczne popierające niepodległość Katalonii zdobyły większość - spośród 135 miejsc w parlamencie otrzymają w sumie 70, zaś partie działające na rzecz pozostania tego regionu w strukturach Hiszpanii zdobyły tylko 57 miejsc. Frekwencja wyniosła niemal 82%.

 

Co prawda najlepszy wynik uzyskała unionistyczna Partia Obywatelska (Ciutadans) - 37 miejsc w parlamencie, lecz tuż za nią z nieco mniejszym poparciem znalazło się ugrupowanie Razem Dla Katalonii (Junts per Catalunya) byłego prezydenta Carlesa Puigdemonta oraz Republikańska Lewica Katalonii (Esquerra Republicana de Catalunya), które zdobyły odpowiednio 34 i 32 miejsca.

Wyniki zostały przyjęte z wielkim zadowoleniem przez Carlesa Puigdemonta, który pod koniec października w obawie przed aresztowaniem uciekł do Brukseli. Władze Hiszpanii uruchomiły artykuł 155 Konstytucji, czyli tymczasowo zawiesiły autonomię Katalonii i zorganizowały przedwczesne wybory parlamentarne. Madryt pozwolił, aby Puigdemont mimo wszystko wziął w nich udział. Być może nie była to dobra decyzja.

 

Nie wiadomo jak zareaguje na wyniki wyborów rząd w Hiszpanii, który liczył, że w ten sposób pozbędzie się secesjonistów. Okazuje się, że społeczeństwo Katalonii nadal chce niepodległości, choć Madryt robił dosłownie wszystko, aby zniechęcić je do dalszej walki. Próbowano nawet użycia brutalnej siły i terroru przez hiszpańską policję, która biła Katalończyków głosujących podczas referendum niepodległościowego. Hiszpania wraca więc do punktu wyjścia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika am

Admin, nie separatyści

Admin, nie separatyści wygrali wybory,  tylko społeczeństwo które ma dość pseudodemokracji jakim jest unia. Katalonia to nie Hiszpania a jest tylko pod zaborem jak kiedyś Polska.

Admin pomyśl nim coś napiszesz.

Portret użytkownika rtty4

1. Jeżeli separatyści

1. Jeżeli separatyści powiedzą, że są islamistami - zaraz przyleci nato i pokojowo zbombarduje Hispanię i wydzieli nowy teren (Kosowo)
2. Jeżeli separatyści powołają się na przykład Ukraińców którzy chcą przynależeć do Rosji - zaraz przyleci nato i pokojowo zbombarduje separatystów.
3. Jeżeli Hiszpania powie, że ma u siebie ropę i inne cenne rzeczy - zaraz przyleci ussa ze swoim natowskim przydupasem i wprowadzi pokój i demokrację w połowie Europy (Syria, Irak, Wenezuela itp).

 

Skomentuj