Wyborcy w Zimbabwe będą identyfikowani za pomocą odcisków palców

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rząd Zimbabwe podpisał umowę z amerykańską firmą Ipsidy, specjalizującą się w opracowywaniu i wdrażaniu systemów biometrycznych. System skanowania odcisków palców dostarczony przez firmę zostanie wykorzystany do rejestracji wyborców w nadchodzących wyborach prezydenckich, donosi IAfrikan.

 

W listopadzie 2017 r. w Zimbabwe doszło do wojskowego zamachu stanu, podczas którego obecny prezydent Robert Mugabe został zawieszony. Mugabe był u władzy przez prawie 30 lat. Po raz pierwszy objął stanowisko prezydenta 31 grudnia 1987 r. Opozycja wielokrotnie oskarżała polityka o fałszowanie wyników wyborów - na przykład przed wyborami w 2008 roku okazało się, że liczba wydanych kart do głosowania przekracza liczbę prawdziwych wyborców o trzy miliony. Komisja wyborcza Zimbabwe będzie używać odcisków palców do rejestrowania list wyborców, aby wykluczyć oszustwa wyborcze w drodze głosowania.

 

Amerykańska firma Ipsidy wygrała przetarg na dostarczenie swojej technologii biometrycznej do głosowania rozpisanego przez rząd Zimbabwe w połowie marca. Technologie firmy zostaną wykorzystane do sporządzenia listy wyborców na podstawie danych biometrycznych zebranych w 2017 roku. Użycie odcisków palców uniemożliwi wprowadzenie kart do głosowania lub powtórzenie głosowania. Jak dotąd nie podano jednak, jak dokładnie dane biometryczne będą wykorzystywane. Nie wiadomo, czy przy rejestracji w lokalu wyborczym, czy w samej kabinie wyborczej.

 

Najbliższe wybory prezydenckie w Zimbabwe muszą zostać zakończone przed końcem tego roku. Na razie obowiązki głowy państwa pełni były prezydent Emmerson Mnangagwa. Tradycyjnie odciski palców są wykorzystywane w kryminalistyce do wyszukiwania śladów pozostawionych przez potencjalnych przestępców. Ostatnio tego typu dane biometryczne są często używane do uwierzytelniania, na przykład jako hasło do rozmaitych urządzeń lub w oficjalnych dokumentach.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Serio? A kto zweryfikuje, że

Serio? A kto zweryfikuje, że komisja prawidłowo liczy głosy i po co te dane biometryczne. Nie lepiej zrobić jawne wybory? Dotyczy to także Polski, ale rozumiem, że PiSioki, POki i inni magdalenkowcy wstydzą się na kogo oddają głos, a naszym komusnitycznym partyjkom to odpowiada, bo mogą liczyć głosy jak za Stalina.

Skomentuj