Wulkany okazują się głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu i redukcji CO2 w atmosferze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z University of Southampton odkryli, że rozległe łańcuchy wulkanów Ziemi, pełnią istotną funkcję w jej ekosystemie. Są one odpowiedzialne zarówno za poważne emisje, jak i usuwanie atmosferycznego dwutlenku węgla. Innymi słowy, to wulkany są odpowiedzialne za stabilizowanie temperatury na powierzchni Ziemi. Nowe odkrycia, zostały opisane w czasopiśmie Nature Geoscience.


Naturalny rozpad skał na powierzchni Ziemi, nazywa się wietrzeniem chemicznym. Produkty wietrzenia (pierwiastki takie jak wapń i magnez) są spłukiwane rzekami do oceanów, gdzie tworzą minerały zatrzymujące CO2. Ten mechanizm sprzężenia zwrotnego reguluje poziomy CO2 w atmosferze i stanowi czynnik regulacyjny dla klimatu. Zespół badawczy odkrył, że kontynentalne łuki wulkaniczne są najważniejszym czynnikiem wpływającym na intensywność wietrzenia w ciągu ostatnich 400 milionów lat. 

Łuki kontynentalne obejmują łańcuchy wulkanów, na przykład w Andach w Ameryce Południowej i części Ameryki Północnej. Te wulkany, są jednymi z najwyższych i najszybciej erodujących obiektów na Ziemi. Ponieważ skały wulkaniczne są rozdrobnione i chemicznie reaktywne, szybko ulegają zwietrzeniu i spłukiwaniu do oceanów. Martin Palmer, profesor geochemii na Uniwersytecie w Southampton i współautor badania, był zaskoczony tą niezwykłą równowagą w przyrodzie. Zgodnie z jego słowami:

Z jednej strony, wulkany wypompowywały olbrzymie ilości CO2, które zwiększały poziomy dwutlenku węgla w atmosferze. Natomiast z drugiej, te same wulkany pomogły usunąć ten węgiel poprzez szybkie reakcje wietrzenia”.

Odkrycia zespołu ukazuja, jak możemy poradzić sobie z nadmiarem CO2 w atmosferze. Sztucznie wzmocnione wietrzenie skał może odegrać kluczową rolę w bezpiecznym usuwaniu tego gazu cieplarnianego. Odkrycia zespołu sugerują, że takie schematy można optymalnie wykorzystać przy użyciu wapniowo-alkalicznych materiałów wulkanicznych (zawierających wapń, potas i sód), takich jak te znajdujące się w środowiskach łuku kontynentalnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj