Wulkany Marsa mogą być siedliskiem bakterii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Planetolodzy odkryli, że niektóre z wulkanów na Marsie powstały stosunkowo niedawno z geologicznego punktu widzenia. Najbardziej budząca emocje hipoteza w związku z odkryciem dotyczy tego, że mogą one stanowić idealne środowisko dla mikrobiologicznych form życia.

 

Mount Olympus na Marsie jest największym wulkanem w Układzie Słonecznym. Jego wysokość wynosi 22 kilometry, a jego podnóże ma ponad 500 kilometrów szerokości. Olympus zaczął powstawać ponad 3 miliardy lat temu, ale niektóre lawy na zboczach mają tylko 2 miliony lat. Wnioski te wyciągnięto na podstawie obserwacji powierzchni planety – okolice wulkanu są wolne od kraterów powstałych przez upadki asteroid. Prawdopodobnie zostały przykryte lawą, co sugeruje, że Olympus i inne wulkany mogą być nadal aktywne. Niewykluczone, że w ciągu kilku milionów lub miliardów lat dojdzie do kolejnych erupcji.

 

Na powierzchni Marsa dostrzeżono zbiorowiska niewielkich, młodych stożków. Zespół czesko-niemiecko-amerykańskich naukowców uważa, że niektóre z nich to prawdziwe wulkany. Badając obrazy z satelity Mars Reconnaissance Orbiter uczeni zauważyli, że płytkie warstwy wewnątrz kraterów są bardzo podobne do ziemskich stożków wulkanicznych składających się z tufu wulkanicznego.

Stożki są zbyt małe, by móc wyznaczyć ich wiek, ale badanie okolicznej gleby wskazało, że mają one najprawdopodobniej 200-400 milionów lat. Na Ziemi tego rodzaju kratery powstają w pojedynczych erupcjach (mogą one niekiedy trwać tygodnie lub miesiące), co wspiera teorię, że marsjańskie stożki powstały w wyniku gwałtownych erupcji lawy z niewielkich źródeł.

 

Badania te sugerują, że Mars może nadal być aktywny wulkanicznie. Jeden z wulkanów badanych przez sondę Mars Reconessance Orbiter zawiera odmianę krzemionki i minerały siarkowe. Znaczy to, że przed lub po erupcji gorące skały musiały brać udział w reakcji chemicznej z wodą. W takim razie każdy z marsjańskich wulkanów zawierał miksturę wody, ciepła i energii chemicznej, czyli środowisko podobne do ziemskich gorących źródeł, przyjazne dla mikrobów. Biorąc pod uwagę wiek wulkanów nie można się spodziewać kwitnącego życia, ale w toku badań być może uda się odkryć skamieliny drobnoustrojów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Zszokowany

Super tytuł! Wulkany marsa

Super tytuł! Wulkany marsa mogą być siedliskiem... tu można sobie wstawić cokolwiek i bedzie taka sama "rewelacja". Mogą być siedliskiem a nawet mogą zawierać! Mój sąsiad jeszcze może... a może już nie? 

Portret użytkownika jaro

Fakt oby jak najdalej ..

Fakt oby jak najdalej ...naukofcy i kosmo-analitycy. Zobaczcie jaki falsz z tego plynie....a media ktore tak szczekaja bez sensu brrr....O marsie wiemy tyle co o szczepieniach labo i mniej;) Ale judaszy latwo dostzrec.Pozdrawiam!

Skomentuj