Wulkanolodzy ostrzegają przed gwałtowną erupcją wulkanu Sakurajima

Kategorie: 

Źródło: Ion Tichy

Wulkan Sakurajima może wybuchnąć w każdej chwili. Takie ostrzeżenie wystosował panel zwołany przez Japońską Agencję Meteorologiczną. Prefektura Kagoshima, w której to granicach leży wspomniany żywioł staje przed bezprecedensowym niebezpieczeństwem. Wiele wskazuje na to, że nadchodząca erupcja będzie znacznie potężniejsza niż poprzednie.


Przedstawiciele agencji nalegają aby miejscowi unikali zbliżania się do krateru. W dalszym ciągu nie wiadomo kiedy dojdzie do erupcji, jednak jej oznaki były dostrzegalne jeszcze we wrześniu 2019 roku. Władze lokalne już teraz przygotowują się na obfity opad popiołu i innych materiałów piroklastycznych.


Warto wspomnieć, że jeszcze 9 maja doszło do silnej emisji popiołu z krateru wulkanu. Chmura wulkanicznego dymu sięgała tam 4200 metrów. Nie odnotowano jakichkolwiek zniszczeń w wyniku tamtej erupcji, jednak wiele z okolicznych prowincji doświadczyło później opadów popiołu, a 6 lotów zbliżających się w stronę pobliskiego lotniska Kagoshima zostało odwołanych.

Sakurajima to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Japonii. Geolodzy twierdzą iż pojawił się on mniej więcej w okolicach 13 tysięcy lat temu. Jego liczne erupcje były rejestrowane od więcej 8 wieku n.e. z czego do najsilniejszej z nich doszło w okolicach 1471-1476.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis
loading...


Komentarze

Skomentuj