Wulkaniczne „solanki” staną się nowym źródłem użytecznych metali

Kategorie: 

Źródło: tg

Badanie wykazało, że wulkaniczne podziemne solanki mogą potencjalnie zawierać miliony ton miedzi, a także użyteczne ilości złota, cynku, srebra i litu.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że gorące „solanki” pod wulkanami mogą stać się nowym i mniej szkodliwym dla środowiska źródłem miedzi, złota i litu. Proponuje się wydobywać stamtąd metale za pomocą energii geotermalnej, która jest wytwarzana jako produkt uboczny.

 

Badania zostały opublikowane przez czasopismo naukowe Open Science. Wiele odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe, wymaga do ich produkcji złota, miedzi i litu. Wydobycie tych ostatnich prowadzi do powstania skały płonnej i emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Według naukowców wiele z używanych dziś złóż metali to miejsca, w których wcześniej występowała aktywność wulkaniczna. W nowej pracy eksperci zaproponowali pozyskiwanie użytecznych metali ze źródeł, które wciąż są w postaci płynnej w tak zwanych solankach wulkanicznych.

 

„Aktywne wulkany na całym świecie emitują do atmosfery ogromne ilości cennych metali” – powiedział jeden z autorów badania, John Blandy. „Część tej rezerwy metalu nie dociera do powierzchni, ale jest uwięziona jako ciecz w gorących skałach na głębokości około dwóch kilometrów”.

 

Badanie wykazało, że wulkaniczne podziemne solanki mogą potencjalnie zawierać miliony ton miedzi, a także użyteczne ilości złota, cynku, srebra i litu. Proces wydobycia metali powinien być jednak tańszy i łatwiejszy niż obróbka rudy stałej oraz bezpieczniejszy dla przyrody.

 

W trakcie prac naukowcy wzięli rdzenie wiertnicze w Japonii, Włoszech, Montserrat, Indonezji i Meksyku. Po przeprowadzeniu analizy eksperci doszli do wniosku, że solanki bogate w metale istnieją pod niemal każdym aktywnym i nieaktywnym wulkanem na naszej planecie. Istnieje jednak kilka problemów utrudniających ich wydobycie.

 

Zdaniem ekspertów solanki wulkaniczne są żrące i mogą osiągać temperatury do 450 stopni Celsjusza. Ich usunięcie będzie wymagało nowych powłok i narzędzi. Pierwsze przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem użytecznych metali z solanek wulkanicznych mogą pojawić się za 5-15 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ciekawe czy oni wiedzą , że

Ciekawe czy oni wiedzą , że zawartość ogólna wszelkich soli (czyli także tych metalicznych) w wodzie termalnej jest bardzo mała : https://www.pgi.gov.pl/wody-mineralne/przydatne/solanki.html 

A przecież najpierw trzeba ową wodę odparować (załóżmy , że ciepłem wulkanu) ale wtedy i tak uzyskuje się "piasek" wszelkich różności , które dopiero potem mozolnie trzeba pooddzielać i zredukować poszczególne związki do czystych pierwiastków. Czyli bez chemicznego wytrącania poszczególnych soli metalicznych z roztworu cieczy się nie obejdzie .. a co zrobić z odpadami chemicznymi po tych reakcjach ? Pomyśleli o tym ?

Skomentuj