Wulkan Żupanowski wyrzucił kolumnę popiołu na wysokość 8 km

Kategorie: 

Źródło: KVER

Kamczacki wulkan Żupanowski znowu wybuchł. Tym razem wyrzucił słup popiołu ponad 8 km nad poziomem morza. Największa aktywność miało tego wulkanu zaczęła się od czwartku wieczorem czasu lokalnego.

 

Wysokość emisji popiołu można zobaczyć z satelity, Da się to także oszacować w przybliżeniu śledząc dane sejsmiczne. Obecnie chmura pyłu z Żupanowskiego dryfuje ponad 600 kilometrów od wulkanu, po czym rozproszy się gdzieś nad Oceanem Spokojnym.

 

Rosyjscy eksperci od wulkanologii twierdzą, że nie ma dużego ryzyka opadów popiołu na obszarach zamieszkałych przez człowieka. Mimo to nie można bagatelizować zagrożenia dla ruchu lotniczego, które nadal jest określone na najwyższym czerwonym poziomie.

Wulkan Żupanowski znajduje się około 100 kilometrów na północ od Pietropawłowska Kamczackiego. Jego wysokość to 2 958 metrów. Według specjalistów erupcje z tego wulkanu zwykle są umiarkowane, bez wybuchowego charakteru.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj