Wulkan Yellowstone powstał w wyniku rozpadu antycznej płyty oceanicznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Superwulkan Yellowstone mógł powstać w zupełnie inny sposób, niż zakładają naukowcy. Przypuszcza się, że Kaldera Yellowstone jest zasilana bezpośrednio przez ciepło z wnętrza Ziemi. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że powstanie wulkanu ma związek z antyczną płytą oceaniczną.

 

Profesor Ying Zhou z Departamentu Nauk o Ziemi na Politechnice i Uniwersytecie Stanowym Wirginii odtworzyła obraz głębokiego wnętrza Ziemi i odkryła anomalną strukturę na głębokości od 400 do 640 km na linii wulkanów.

 

Okazało się, że jest to pozostałość po antycznej płycie Farallona, która około 30 milionów lat temu uległa subdukcji pod płytę północnoamerykańską i uległa pęknięciu. Część tej płyty oceanicznej zaczęła się odrywać i opadła głęboko pod powierzchnię Ziemi. Fragment ten powoli wypychał gorący materiał w kierunku powierzchni, a proces doprowadził do powstania superwulkanu Yellowstone. Co więcej, około 16 milionów lat temu, wulkany zaczęły powoli przemieszczać się od granicy stanów Oregon i Idaho w kierunku północno-zachodnim aż do stanu Wyoming.

Źródło: Virginia Tech

Ying Zhou wskazuje, że w swoich badaniach nie natrafiła na dowody, które potwierdziłyby dzisiejsze przypuszczenia, zgodnie z którymi wulkan Yellowstone zasilany jest ciepłem z jądra Ziemi. Jej badania wskazują, że to rozpad płyty Farallona przyczynił się do powstania superwulkanu, a także odpowiada za erupcje wulkaniczne, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 16 milionów lat.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Wszystkie wulkany powstały w

Wszystkie wulkany powstały w momencie pęknięcia "antycznej" jednolitej skorupy skalnej naszej planety.  Dziecko to wie... Pierwotnie Ziemia posiadała jednolitą, sferyczną, jamistą strukturę skalną, jako swoją powłokę. Pękła ona wskutek kolizji kosmicznej z dryfującym w naszym układzie słonecznym Księżycem, tj b. NIBIRU" przyjmująć go na swoją orbitę...

Portret użytkownika Nemesis

Sumerowie aż tak starzy nie

Sumerowie aż tak starzy nie byli by pamiętać o pochodzeniu księżyca a opisując być może istniejące ciało niebieskie. Z Uranem, Neptunem się nie pomylili, jeśli się nie myle, to Pluton także opisali, a dalej to już każdy wie jaka jest teoria spiskowa, tymbardziej teraz gdy przyjęto oficjalnie przypuszczenie, że każdy układ planetarny powinien posiadać bliźniacze gwiazdy i dziwne by było, gdyby u nas było inaczej. Nemesis? Biggrin

Portret użytkownika Max 1983

A niech walnie wreszcie to

A niech walnie wreszcie to cholerstwo, zakończy się ten nieudolny "projekt"zwany człowiekiem na ziemi.Nie wiem kto za ten "projekt"odpowiada ale musi być nieźle porypany.A ja też będę miec spokój w końcu, nie będę musiał patrzec na pisowców i ich  wyborców (Co myśle o ludziach głosujących na ta partię nie napisze, bo taka liczba przekleńsw przez nawet najbardziej tolerancyjną moderację by nie przeszła)na fanatyków religijnych i cała reszte tego ludzkiego bydła.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

Z tego co wiem jestem

Z tego co wiem jestem człowiekiem ,wiec jeśli pisze o nieudanym projekcie zwanym człowiekiem to pisze też o sobie.Obecnie duszę się w tym kraju rządzonym przez pisowsko -koscielną mafie i z tego co obserwuje od 2015 roku(nie że tego nie było wcześniej ,ale chodzi o natężenie pewnych zjawisk )wynika w dużej mierze moja złość i co raz większa pogarda do własnego kraju.A prawda jest taka że zawsze będę Polakiem i jeśli ktoś się zle czuje w swoim kraju to nigdy szcześliwy nie będzie..

Nie zmienia to faktu że i we mnie jest wiele złych cech których nie umiem zmienić ,choćby przyzwolenie na zabijanie zwierzą,t tylko po to żeby się nażreć i wy...ć .Tak więc się poświęce i niech mnie szlag trafi ,mam tylko jedną prośbe do losu (natury )niech mi pozwoli zobaczyć jak w moje ślady idzie cala ludzkośc, to umrę z usmiechem na ustach że ten popaprany gatunek się kończy.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

Oj reksio, widzę że masz

Oj reksio, widzę że masz zemną problem ,bo tak mnie ścigasz po całem forum pod każdym tematem starając sie szpile wbić.Ja to rozumiem wiesz??Kiedyś byłeś tu takim królem lwem, każdy ci przytakiwał i zachwycał twoją inteligencją(nie którzy mylą ją z prymitywnym chamstwem)Posród tych płaskoziemców, nawiedzonych magistrów i innych miłośniczek tarota uchodziłeś za gwiazdę ,kto miał ci podskoczyć??A tu nagle ktoś ci pyskuje i to tak że ci pare razy w pięty poszło co reksio??

Tylko że ja zrozumiałem tez inną rzecz wiesz jaka??Ty jesteś płytki i prosty jak drut ,za tymi wszystkimi bzdurnymi teoriami i pseudo wiedzą którą tu głosisz kryję się kompletny ignorant który ze swoimi "przebłyskami inteligencji"najwyżej na klauna do cyrku by się nadał.Tak więc jak zauważyłes ostatnio mało ci odpowiadam, bo na początku dałem się zwieśćpozorom i myślałem że jestes bystry....a teraz widzę że kolejna małpa z która nie warto rozmawiać.

Tak ty jesteś udany ,swoim zdaniem napewno jesteś królem dzungli, ale niestety zmartwie cię nie jesteś nawet zebrą, co najwyżej robakiem i jak każdego robaka i ciebie można zdeptać.Tak jesteś idealny jak twoja wiedza o świecie....wiem wiem poznałes plan Boga ,wiesz jak powstał świat, rozumiesz wszystkie procesy ,jak choćby ten z wulkanami i Nibiru o czym bredzisz nie co wyżej.Nie ma to merytorycznych podstaw bo nie musi, ogłosił to Angelus wielki myśliciel w zapierdzianych dresach::)Twoja pozbawiona merytorycznych podstaw paplanina jest dla mnie gówno warta ,będę chciał posłuchac wariata to pójde do psychiatryka, tam tez spotkam tych od Nibiru ,tych co zrozumieli plan Boga....może nawet z Napoleonem pogadam jakims::).

Wkrótce robaku pójdziesz do ziemi(tak jak ja ,to nie jest życzenie śmierci ani czepianie się lat, po prostu stwierdzenie faktu)i tam jak każdy "idealny i udany"się rozłożysz .Boga zobaczysz jak świnia niebo, bo go nie ma .Takim to jesteśmy udanym projektem ty też ,tylko roznica między nami jest taka że ja to już wiem i się z tym pogodziłem, a ty jesteś załosny i śmieszny w tym swoim poczuciu że jesteś stworzony do jakiegoś większego celu .

Właśnie dlatego że takich Angelusów jak ty na świecie sa miliardy, straciłem już nadzieje że tu można dobrze i spokojnie żyć, więc choć licze na odrobinę satysfakcji w postaci widowiska kończącego to żałosne ziemskie przedstawienie.....mam nadzieje że je ujrze.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie wystarczy napisać :

Nie wystarczy napisać : "jesteś idiotą?"

twojego bełkotu nie da się czytać.. Ścigam nie tylo ciebie, chociaż obecnie już tylko ty zostałeś, bo resztę pognałem z forum..

P.S. Angelusów jest niewielu.. Idiotów co niemiara, więc nie można im pozwolić, aby robili młodzieży wodę z mózgu...

Acha... nie nosze dresów i mam doskonałą przemianę materii...

Portret użytkownika Max 1983

He he widzisz kolega poniżej

He he widzisz kolega poniżej napisał to co myślę.Tobie się wydaje że jesteś jakims szeryfem a tu klops::)Nie pogoniłeś a najwyżej oslabiłeś wygadywanymi głupotami::)Albo jak skunks narobisz smrodu, to co mądrzejsi wolą sie odsunąć ,ale to nie znaczy że uciekli, po prostu patrzą z politowaniem z bardziej przyjemnych pozycji na twoją "twórczość"

Tu jest sporo normalnych ludzi ,ale mało się udzielają, bo debile zawsze przekrzycza mądrych niestety .No ale masz racje z tymi Angelusami to przesadziłem, takich jak ty cięzkich przypadków to nawet na tym łez padole ze świecą szukać.Młodzież od robienia wody z mózgu ma telewizje internet ,różne używki typu alkohol ,dopalacze ,porno wypaczające seksualnośc i wiele innych rzeczy.Nie martw sie młodzieży tu jest tyle co kot napłakał, bo co by nie mówić ta strona ma interesujący profil(choć artykuły często są pisane jednostronnie)a oni się już mało czym interesyją.A znowu ci bardziej ambitni mają co innego do roboty niż siedzenie na forum i dyskusję z nami.

Gratuluje przemiany materii choć nie zazdroszcze bo sam mam idealną ,mogę jeść wszystko w każdych ilościach i o każdej porze a i tak sylwetka idealna i to bez większych ćwiczeń.

Źle to zostało pomyślane ,kosmos jest taki wielki ale niezamieszkały ,tyle przestrzeni się marnuje!!!No i potem jest tak że tacy jak ty(przez ty rozumiem symbolicznie pewną grupę ludzi)i tacy jak ja muszą się dusić na jednej planecie !!!A to się nie może udać, bo my się nigdy nie dogadamy.Inne podejście do życia do swiata ,oboje nie lubimy głupoty ...jednoczesnie mając się nawzajem za głupców taki paradoks.Gdyby były tysiące planet podobnych do ziemi i każda grupa ludzi podobnie myślących mogła zamieszkiwać swoją planete to było by pięknie.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika MINOTAUR

Kochane berbecie.

Kochane berbecie.

Wynika z tego pokwikiwania Miss Zhou, ze zamiast kaldery bedziemy mieli wielkie jezioro wulkaniczne i to moze nam zniszczyc atmosfere i inne tam takie. Czy nie dlatego Prof. Hawkins zastanawial sie miedzy innymi nad jakas forma exitu?  Ja osobiscie nie jestem przerazony bo prawdopodobienstwo swiadczy na  nasza korzysc i znaczy to, ze nastepne 100 lat mozemy sie jeszccze rozmnazac na Ziemi. Co bedzie dalej tego nie wie nikt. I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam wsiech z dalekiej polnocy. 

Skomentuj