Wulkan Stromboli wzmaga aktywność

Kategorie: 

images.google.com

Stromboli to bardzo specyficzny wulkan. Jest aktywny od początku obserwacji prowadzonych przez człowieka. Erupcje sa tutaj niemal na porządku dziennym. Rzymianie nazywali go "latarnią Morza Sródziemnego". Lokalni mieszkańcy mówia o nim "iddu" co oznacza w dialekcie słowo "On".

 

Typ erupcji jest tutaj tak charakterystyczny, że wulkanolodzy nazywają go w innych lokalizacjach jako strombolska. Erupcje trwają tu prawie cały czas od dwóch tysięcy lat. Turyście chętnie wybierają się na stożek aby obserwowac lawę i gaz wydobywający się z kraterów pod szczytem. Interwały erupcji zwykle mają niewiele ponad 20 minut.

 

W ciągu dnia wulkan głównie dymi ale nocami daje piękne pokazy świetlne.

Kamerka na żywo - wulkan Stromboli


Wspinanie się na wulkan jest dozwolone tylko z oficjalnym przewodnikiem i jest tam limit osób, które moga wejśc w jednym momencie. Wędrówka trwa do pięciu godzin i wymaga sporego wysiłku. Może to być też ryzykowne ponieważ ostatnie dni przyniosły znaczną intensyfikację zjawisk tam zachodzących a zwłaszcza w zakresie aktywności sejsmicznej okolicy.

 

Obserwatorium Wezuwiusza zanotowało całe serie eksplozji i osunięć zboczy na Stromboli. W ciągu ostatnich 24 godzin monitory z obserwatorium zapisały piętnaście wstrząsów sejsmicznych prawdopodobnie powiązanych z osunięciami. Większość notowanych zjawisk sejsmicznych poprzedzała silniejsze erupcje. Wulkan zauważalnie obniża skale wstrząsów. Jednak w okresie wzmożonej aktywności wulkanicznej obserwowanej na całym globie nawet aktywność tak przewidywalnego wulkanu jak Stromboli musi być uważnie obserwowana.

[gmap zoom=13 |center=38.79356352419737,15.217952728271484 |width=440px |height=300px |control=Small |type=Hybrid]

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Skomentuj