Wulkan Stromboli wypluwa pierścienie dymu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Włoski wulkan Stromboli zadziwił obserwatorów. Z krateru zwykle emitowany jest lawa oraz popiół i gazy wulkaniczne, tym razem żywioł wyprodukował duże, prawie idealne pierścienie z dymu. 

Pióropusz popiołu i gazów unoszący się nad kraterem wulkanu Stromboli, to częsty widok, bo pozostaje on bardzo aktywny od starożytności. Jednak niekiedy jego emisje potrafią zaskakiwać.

 

Teraz okazało się, że wulkan umie też puszczać gigantyczne kółka z dymu, jak palacz fajki. Mają one prawie idealny okrągły kształt i dużą średnicę, może nawet 100-200 metrów. 

 

Oprócz tego niesamowitego zjawiska aktywność wulkanu w poprzednich tygodniach była umiarkowana.Ten włoski wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych na świecie, a słabe erupcje są tam na porządku dziennym. Najsilniejsze erupcje wulkanu Stromboli miały miejsce w 1919, 1939 i 1986 roku.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj