Wulkan Soputan ponownie wyemitował lawę i pióropusz popiołu

Kategorie: 

Źródło: twitter / @infoVolcano

W ostatnich dniach ponownie doszło do wzrostu aktywności wulkanu Soputan znajdującego się w północnej części indonezyjskiej wyspy Sulavesi. Kolumna popiołu i gazów wulkanicznych dosięgnęła już 3 km nad poziomem morza.

 

Aktywność wulkanu Soputan wzrasta od początku stycznia bieżącego roku. Wtedy po serii erupcji doszło nawet do prewencyjnych ewakuacji ludności. Sytuacja w obrębie żywiołu cały czas jest niepewna i dochodzi do spływów lawy oraz lawin skalnych.

 

W niedzielę 8 lutego Soputan wyprodukował cała serię emisji wulkanicznych. Gorąca lawa spływała po zachodnim zboczu stożka tworząc rzekę o długości 500 metrów. Oprócz tego wulkan wyemitował kolumnę popiołu, który osiągnął w szczycie wysokość 3 kilometrów nad poziomem morza.

Soputan jest jednym z 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Kraj położony jest na linii uskoków tektonicznych między Pacyfikiem i Oceanem Indyjskim, znanym jako Pacyficzny Pierścień Ognia.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj