Wulkan Siwielucz wyrzucił popiół do wysokości 9 km nad poziomem morza

Kategorie: 

Źródło: twitter

Kamczacki wulkan Siwelucz znowu jest bardzo aktywny. Żywioł wyrzucił popiół na wysokość około 9 km nad poziomem morza. Doszło też do opadu popiołu.

 

Z doniesień miejscowego oddziału Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej wynika, ze opad popiołu nastąpił w okolicy miejscowości Ust Kamczacki. Według źródeł rosyjskich popiół spadał około godziny i było to zjawisko chwilami bardzo intensywne.

 

W okolicy wulkanu Siwelucz panuje zła pogoda i nie widać szczytu krateru. Wysokość słupa popiołu szacowana jest na podstawie zdjęć satelitarnych. Z kolei z danych meteorologicznych, wynika, że komponent z tej emisji wulkanicznej jest znoszony przez wiatr w kierunku północnym.

Źródło: twitter

Według rosyjskich wulkanologów wulkan Siwelucz ma przypisany pomarańczowy kod zagrożenia dla lotnictwa. W każdej chwili emisja może wzrosnąć do wysokości przelotowych, co będzie bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich samolotów korzystających z transpacyficznych korytarzy powietrznych.

 

Siwelucz pozostaje aktywny od 1980 roku. Ma wysokość 3283 metrów i znajduje się 450 km od Pietropawłowska Kamczackiego i 90 km od miejscowości Ust Kamczacki

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj