Wulkan Siwelucz wyemitował słup popiołu o wysokości 6 km

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na Kamczatce doszło do intensyfikacji aktywności wulkanu Siwelucz. Pióropusz gazów wulkanicznych i popiołu sięga już sześciu kilometrów i według instytutu KVERT rozprzestrzenia się w kierunku północno wschodnim.

 

Zaleca się nie zbliżanie do tego położonego najbardziej na północ kamczackiego wulkanu. Pojawiły się już doniesienia o pierwszych przypadkach opadów popiołu. Wulkan ten z racji swego usytuowania ma potencjał do wywołania poważnych zakłóceń w ruchu lotniczym nad Pacyfikiem.

Wulkan Siwelucz pozostaje aktywny od 1980 roku. Ma on wysokość 3283 metrów i znajduje się 450 km od Pietropawłowska Kamczackiego i 90 km od miejscowości Ust Kamczacki. Wulkan ten to żywioł, który ma około 70 tysięcy lat. Jego silne erupcje obserwowane są przez ponad dwa stulecia. W latach 2004-2005, wulkan był tak aktywny, że doszło nawet do upadku fragmentu krateru, co spowodowało zmniejszenie wysokości jego stożka aż o 115 metrów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj