Wulkan Sziwelucz drugi dzień z rzędu emituje kolumny popiołu

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na Kamczatce trwa etap aktywności wulkanu Siwelucz, który już drugi dzień z rzędu wyrzuca w powietrze kolumnę popiołu i gazów. Przedwczoraj chmura sięgała 5 km nad kraterem, a potem doszła do 7,3 km.

 

Według naukowców z Rosyjskiej Akademii Nauk, gęste chmury, które pokryły kamczackie niebo uniemożliwiają obserwacje naziemne kolosa. Pozostają analizy zdjęć satelitarnych i danych sejsmicznych, które wskazują najdokładniej w czasie rzeczywistym, co znajduje się z wulkanem

 

Z informacji docierających od rosyjskich wulkanologów wynika, że czujniki wykazują zwiększoną aktywność żywiołu. Ich zdaniem produkowane obecnie emisje wulkaniczne, były jednymi z największych w ostatnich latach.

 

Wulkan Siwelucz ma wysokość około 3283 metrów i znajduje się 90 km od miejscowości Ust Kamczacki. Wulkan ten ma około 70 tysięcy lat a wyjątkowo aktywny pozostaje od 1980 roku. W latach 2004-2005, wulkan był tak aktywny, że doszło nawet do upadku fragmentu krateru, co spowodowało zmniejszenie wysokości jego stożka aż o 115 metrów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro