Wulkan Santa Maria na Gwatemali wyrzucił chmurę pyłu na wysokość 7,6 km

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Duża aktywność wulkaniczna rozpoczęła się w dniu wczorajszym w Gwatemali. Odpowiada za nią kompleks wulkaniczny Santa Maria zwany też Santiaguito znajdujący się w pobliżu miasta Quetzaltenango.

 

Jak podaje instytut INSIVUMEH zarejestrowano liczne przepływy piroklastyczne na południowo-wschodniej części stożka. Dla regionów Quetzaltenango i Retalhuleu ogłoszono pomarańczowy alarm.

 

Materiał wulkaniczny rozprzestrzenia się i w okolicy 20 km od żywiołu znajduje się bardzo dużo pyłu, który może wywoływać problemy oddechowe i kłopoty z oczami. Nie można też wykluczyć zanieczyszczenia ujęć wody pitnej.

 

Doszło do przypadków opadu popiołu, ale głównie na wioski położone po południowej stronie wulkanu Santa Maria. Wulkanolodzy prowadzą stały nadzór nad erupcją i są w kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za wdrażanie działań kryzysowych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj