Wulkan Mount Meager w Kanadzie może wybuchnąć, powodując gigantyczne straty

Kategorie: 

Źródło: Chris Corday/CBC, YouTube/Vancouver Sun

Mount Meager, wulkan położony na północny zachód od miasta Whistler w Kolumbii Brytyjskiej, może wkrótce wybuchnąć. Jego ostatnia erupcja miała miejsce nieco ponad 2400 lat temu, jednak nie wyklucza to możliwości ponownego wybuchu. Topniejące lodowce w pobliżu Mount Meager skłoniły naukowców do podjęcia badań na ten temat.

Topniejący lód zwiększa szanse osunięcia się ziemi lub erupcji. Na Mount Meager pojawiają się pęknięcia i rozpadliny, które potencjalnie zagrażają bezpieczeństwu ludzi żyjących w tym regionie.

 

Dwa lata zauważono trzy dziury w lodowcu, z których wydobywała się para. Okazało się, że są to fumarole – otwory wentylacyjne wyrzucające mieszankę pary i toksycznego gazu z leżącego poniżej wulkanu. Otwory pojawiły się ze względu na topnienie lodowca.

Zespół naukowców postanowił zbadać zjawisko dokładniej. Zmierzono m. in. poziom trujących gazów, prędkość rozszerzania się fumeroli, a także szybkość topnienia lodowca. Czynniki te mogą prowadzić do uaktywnienia i erupcji wulkanu. Naukowcy są pewni, że Mount Meager ponownie wybuchnie. Po prostu nie potrafią określić kiedy to nastąpi.

 

Mount Meager należy do ciągu wulkanów docierających do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej między północną Kalifornią a Alaską. Do pasma należy m. in. Mount St Helens w stanie Waszyngton, którego katastrofalna w skutkach erupcja nastąpiła w 1980 roku.

W przypadku Mount Meager ludzie żyjący w pobliskiej Dolinie Pemberton mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie. Około 5300 mieszkańców zamieszkuje rejony położone do 60 km od wulkanu. Ryzyko nie jest natychmiastowe, jednak erupcja może być katastrofalna. Najniebezpieczniejsze mogą okazać się potencjalne osunięcia ziemi.

 

Obecnie naukowcy kontynuują zbieranie pomiarów, jednak ich praca może nie być wystarczająca. Jak dotąd jednak rząd nie zapewnił środków finansowych potrzebnych do monitorowania aktywności wulkanu, mimo że następna wielka erupcja Mount Meager może okazać się gigantycznym kataklizmem.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Fred Flintstone

Z całym szacunkiem dla ludzi

Z całym szacunkiem dla ludzi żyjących w tym pięknym i zapomnianym przez Boga miejscu, ale gigantyczne straty, bo 5300 osób mieszka w promieniu 60 km od wulkanu? To takie Bieszczady razy 1000. W samych Ustrzykach żyje 2x tyle ludzi, nad Soliną jak się wczasowiczów najedzie to pewnie ze 4x. A podobno odludzie i w ogóle diabeł dobranoc tam mówi... Tymczasem, cieniu Wezuwiusza mieszka prawie milion ludzi, a ten wulkan wybuchnie na 100% w przeciągu najbliższych 20-30 lat, bo jest regularnie aktywny od czasów rzymskich. Będą nie setki, a tysiące ofiar, bo z czystej matematycznej kalkulacji muszą być. Jeśli natomiast pobliskie Pola Flegrejskie wylecą w powietrze, to z tego miliona ocaleje garstka (oby wraz z tym naszym "snajperem" który nigdy do bramki nie trafia i takim jednym następcą Luki Modricia), po czym tsunami zmiecie z powierzchni ziemi Rzym, Palermo czy Genuę, zabijając kolejny milion (jak nie lepiej) i niszcząc starożytne zabytki, jak swego czasu przewidział ojciec Klimuszko. Uchodźcy na łódkach już mu się sprawdzili, więc i tutaj może być nieciekawie... To są realne problemy a nie zapomniany szczyt na jakimś wygwizdowie w Kanadzie.

Portret użytkownika Kanadyjczyk

Zachodnia część Brytyjskiej

Zachodnia część Brytyjskiej Kolumbii to majestatyczne góry pokryte lodowcami, lasy, jeziora, gorące źródła; tereny wogóle lub bardzo słabo zaludnione. Raj dla dzikich zwierząt! Akurat wielokrotnie bywałem w okolicach Mt. Meager - bardzo trudno dostępny teren, niesamowicie piękne krajobrazy! Mt. Meager towarzyszy wiele innych wulkanów znajdujących się w niedalekiej odległości kilkunasu lub kilkudziesieciu kilometrów. Duża część Brytyjskiej Kolumbii jest cudowna pod względem krajobrazowym, ale w każdej chwili może wystąpić tutaj dewastujące trzesienie ziemi lub wybuch wulkanu. Póki co - trwaj chwilo dopóki jesteś piękna... 

Skomentuj