Wulkan Kilauea zasypuje Hawaje rzadkimi kamieniami szlachetnymi

Kategorie: 

Źródło: twitter

Na Hawajach, gdzie od 44 dni trwa erupcji wulkanu Kilauea, mieszkańcy zaczęli znajdować niezwykłe zielone kamienie - oliwiny. Z pewnością sich pojawienie się w takiej ilości jest związane z trwającą akurat aktywnością wulkaniczną. Oliwiny zostały wyemitowane z wnętrza Ziemi.

Oliwiny to grupa minerałów zaliczana do krzemianów. Uznawane są za szczęśliwe i przyjazne kamienie. Wyróżniają się zieloną barwą w wielu odcieniach, ale występuą też brązowe i czarne, a wyjątkowo rzadko znajduje się oliwiny białe lub bezbarwne. 

Minerały te występują w skałach wulkanicznych, a powstają przy okazji oddziaływania wielkich ciśnień pod powierzchnią ziemi. Miejscowi nazywają to zjawisko cudem natury. Wulkanolodzy potwierdzili tylko, że lawa, wydobywająca się teraz, jest bardzo bogaty w minerały i to dlatego mieszkańcy Hawajów zbierają tak dużo oliwinów. 

 

 

Wybuch wulkanu Kilauea trwa nieprzerwanie od 03 maja. Kilauea to najmłodszy z hawajskich wulkanów i jednocześnie jeden z najbardziej aktywnych na Ziemi. Według geologów obecny cykl jego aktywności może stać się najdłuższym w tym stuleciu. Dla porównania, w 1955 r. erupcja Kilauea trwała 88 dni, a obecnie nadal nie widać znamion jego uspokojenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prosty Kmieć

Zżenią to durnym amerykańskim

Zżenią to durnym amerykańskim turystom i jeszcze na swoje wyjdą na tym wulkanie Wink . Chyba, że przypałętają się "spadkowicze" i będą mendzić, że to ich mienie sprzed wojny, a tubylcy z Hawajów powinni w sposób dojrzały rozliczyć się ze swoją przeszłością i przeprosić za bycie nazistami i Holocaust 6 000 000 Żydów w tym wulkanie Sad ...

 

Skomentuj