Wulkan Kilauea morze wyrzucić "szklane włosy"

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach, która rozpoczęła się 7 czerwca, nadal stanowi zagrożenie dla lokalnej społeczności. Urzędnicy United States Geological Survey (USGS) nie tylko zmagają się z potężnymi erupcjami, ale ostrzegają także mieszkańców przed kolejnym niebezpieczeństwem: potencjalnym wyrzutem „szklanych włosów”.

 

 

Szklane włosy, znane jako "włosy Pele", to cienkie pasma wulkanicznego szkła, które mogą powstać podczas intensywnych erupcji. Tworzą się, gdy stopiona lawa jest rozciągana i rozpada się na pasma podczas spadania. Zostały nazwane na cześć hawajskiej bogini ognia i wulkanów, Pele. Należy jednak pamiętać, że są one nie tylko ciekawostką geologiczną, ale także realnym zagrożeniem dla zdrowia.

 

Te mikroskopijne szklane włókna są ostre i łamliwe, a ich niewielki rozmiar sprawia, że łatwo mogą dostać się do oczu, układu oddechowego lub skóry. Don Swanson, były geolog prowadzący badania w Hawaiian Volcano Observatory, ostrzega: „Wyobraź sobie wdychanie maleńkich odłamków szkła. Takie są włosy Pele. Mogą zapalić i podrażnić wszystko, co się z nimi zetknie".

Kilauea emituje również smog wulkaniczny, który jest równie niebezpieczny dla zdrowia. Zawiera on duże ilości gazów wulkanicznych, takich jak H2O, CO2 i SO2, które mogą powodować podrażnienie skóry i oczu u ludzi.

 

Silne wiatry na Hawajach mogą przenosić lżejsze cząsteczki na duże odległości, zwiększając liczbę osób narażonych na skutki wyrzutu szklanych włosów i smogu wulkanicznego. Mieszkańcy i goście Hawajów są zachęcani do minimalizacji narażenia na te cząsteczki wulkaniczne.

 

Mimo że erupcja wulkanu Kilauea nadal trwa, urzędnicy USGS nadal monitorują sytuację i ostrzegają mieszkańców przed możliwymi nowymi zagrożeniami. Dostęp do wulkanu jest obecnie zamknięty dla publiczności, podczas gdy specjaliści od wulkanów pracują nad oszacowaniem dalszych ryzyk.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj