Wulkan Fuego w Gwatemali spowodował w tym roku już kilkaset ofiar

Kategorie: 

Źródło: Conred, USGS, YouTube/T13 Noticias Guatemala

Kilka dni temu, 12 października, rozpoczęła się niezwykle silna erupcja wulkanu Fuego. Wulkan wyrzucał popiół na 5000 metrów w powietrze, uwalniając przy tym lawinę piroklastyczną. Po erupcji nastąpiło silne trzęsienie ziemi o sile 5,7 stopnia w skali Richtera, które uderzyło nieopodal szczytu Fuego.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne na całym południu Gwatemali. Ponad 60 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w Sangre de Cristo i Palo Verde, położonych w pobliżu wulkanu.

Fuego wyrzucił z siebie kolumnę popiołu, która następnie rozproszyła się 15 do 20 kilometrów na południowy zachód od szczytu wulkanu. W pobliskich miejscowościach zaobserwowano opad pyłu wulkanicznego.

Wybuchowi towarzyszyła lawina piroklastyczna, po której nastąpił wypływ rzeki lawy po zachodniej flance wulkanu. Świadkowie mówią o ogromnym hałasie oraz eksplozjach towarzyszących erupcji.

Fuego jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Jego poprzednia erupcja miała miejsce na początku czerwca i dotknęła około 1,7 miliona osób. W czerwcu niszczycielska erupcja wulkanu Fuego zabiła ponad 190 osób.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj