Wulkan Etna ponownie rozpoczął erupcję

Kategorie: 

Etna Volcano - Italy, Sicilia

 

Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, Etna , rozpoczął wczorajszej nocy ponowną w tym roku erupcję. Od drugiej w nocy do szóstej, erupcyjna aktywność wulkanu zdecydowanie wzrosła, jeden z kraterów otworzył się na wschodniej stronie południowo wschodzniego krateru. 

 

Było też słychać dudnienie oraz tryskały fontanny lawy. Do ustania opadu wulkanicznych pyłów zamknieto lokalny port lotniczy ale twierzi się, że może już dzisiaj znowu będzie otwarty ponieważ wulkan zdaje sie uspokajać.  

 

Peleton wyścigu kolarskiego Giro d'Italia nawiedzi  Etnę w tą niedziele wieczorem, będzie tam lotna premia na szczycie. 

 

"Niedzielny etap nie jest zagrożony. Jedyne co jest przedmiotem pytań to czy robić te ostatnie kilka kilometrów na górze Etna,” powiedział dyrektor Giro Angelo Zomegnan  “Różne zespoły walczą teraz o to aby oczyścić drogę, jesteśmy o to spokojni.”

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prawda

  Niezwykły

 
Niezwykły spektakl
 
 

Ten najwyższy czynny wulkan w Europie ma przeszło 3300 metrów wysokości i leży w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii.

Zdaniem niektórych główny krater Etny zaczął się kształtować co najmniej 170 000 lat temu wskutek wypływu magmy, czyli płynnej masy skalnej. W różnych okresach aktywności wulkanu na jego zboczach uformowało się około 250 mniejszych stożków. Wyglądają niczym gromadka dzieci skupionych wokół mamy i dlatego wulkan nosi przydomek „Grande Mamma” (Wielka Mamuśka).

Chociaż Etna wzbudza grozę i respekt, prezentuje się niezwykle widowiskowo. Zimą otulona w biel, latem spowita w brunatną szatę, niekiedy spokojnie góruje nad taflą morza, a innym razem rozświetla łuną ognia nocne niebo i przyprawia o drżenie ziemię oraz ludzkie serca. We wszystkich tych „odsłonach” Etna świadczy o potędze Tego, który ją stworzył (Psalm 65:6; 95:3, 4). 

Skomentuj