Wulkan Etna może się zsunąć do morza, powodując gigantyczne tsunami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wulkan Etna coraz szybciej zanurza się w otaczające go Morze Jońskie. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Science Advances wyjaśnia, dlaczego największy aktywny wulkan Włoch zapada się i ostrzega mieszkańców przed potencjalną katastrofą.

Doktor Morelia Urlaub, badaczka geodynamiki morskiej w GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research w Niemczech twierdzi, że Etna jest podatna na zmiany geologiczne – „Istnieje ryzyko, że jeden z boków Etny może się zawalić i spowodować osunięcie ziemi, które wywoła tsunami.”

Niepewny stan wulkanu jest szczególnie niebezpieczny ze względu na otaczające go miasteczka oraz gospodarstwa rolne. Około 8000 lat temu wschodnia część wulkanu zapadła się, powodując tsunami, które zniszczyło nadbrzeże po drugiej stronie Morza Śródziemnego, na terenie dzisiejszego Izraela.

 

Poprzednie wyjaśnienia dotyczące erozji wulkanu koncentrowały się na ruchu magmy lub działaniu siły grawitacyjne. Aby dowiedzieć się co dokładnie powoduje te zmiany, doktor Urlaub i jej zespół opracowali strategię polegającą na oznaczeniu dna morskiego za pomocą urządzeń elektronicznych.

Na dnie oceanu umieszczono pięć transponderów, po jednym z każdej strony granicy między bokiem wulkanu a resztą dna morskiego. Transpondery, które znajdowały się około 40 kilometrów od krateru wulkanu, przekazywały informacje naukowcom, pokazując obraz ruchu boków wulkanu.

 

W maju 2017 r. zarejestrowano zmianę pozycji urządzeń o około 4 centymetry względem siebie. Odkrycie to sugeruje, że w historii Etny osunięcia zwykle miały miejsce nie w wyniku erupcji, ale z powodu drobnych przesunięć płyt tektonicznych.

 

Zdaniem badaczy, obecnie bezpośrednie niebezpieczeństwo nie grozi mieszkańcom okolic Etny. Wulkan powinien być jednak stale monitorowany, ponieważ zagrożenie nadal istnieje i może wystąpić w przyszłości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Kwazar

Etna to jest prawdziwe

Etna to jest prawdziwe zagrożenie.Tylko nie wiadomo od czego zacząć ? jak tych innych ziemskich PRAWDZIWYCH zgrożeń jest multum i od metra.Teraz np. pażdziernik mamy tak gorący że chocho chocho...i już jest przewalone.Swoją drogą to życie na Ziemi stało się bardzo niebezpieczne.Bezpieczniej się nam Ziemianom udać poprostu na Marsa Tak jest niebezpieczne życie na Ziemi.

Skomentuj