Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie wyrzuca gigantyczne ilości popiołu

Image

Źródło: kadr z YouTube

Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie nadal jest bardzo aktywny. Ostatnio w ciągu 24 godzin wystąpiły tam dwa trzęsienia ziemi o sile niemal 5 stopni w skali Richtera i cały czas trwa rekordowy wyrzut popiołu! Na La Palmie jest tak dużo popiołu, że zakopane są pod nim budynki mieszkalne, a głębokość strumieni lawy przekracza już 30 metrów!

Według ekspertów z Volcanic Emergencies Plan for the Canary Islands (PEVOLCA), w ostatnich godzinach wulkan zaczął wyrzucać znacznie więcej popiołu. Ilość popiołu spadająca na zachodnią część wyspy jest największa od początku erupcji.

 

Cząsteczki mniejsze niż 10 mikrometrów - tzw PPM10 - są znacznie przekroczone i wynoszą aż 499 µg/m³ w porównaniu do 50 µg/m³ co stanowi normę. Ten epizod duzęj emisji popiołu może być spowodowany intensywnym odgazowaniem wulkanu.

Image

Ta chmura popiołu dotyczy głównie całej zachodniej i północno-zachodniej części wyspy, a zwłaszcza okolic Los Llanos de Aridane i El Paso, miast znajdujących się poza strefą wykluczenia, z których najlepiej widać wulkan. We wspomnianych dwóch gminach wulkanolodzy rekomendują stosowanie masek FPP2 i gogli. Podobne zalecenia są także w miastach Tazacorte, Puntagorda i Tijarafe.

 

Zwiększona emisja popiołu może też wpływać na ruch lotniczy. Natomiast emisja dwutlenku siarki spadła szósty dzień z rzędu, a jego stężenie w powietrzu nie przekroczyło dziennej normy. Chmura gazów i popiołu wyrzucona przez wulkan osiągnęła wysokość 4500 metrów, czyli znacznie więcej niż w ciągu ostatnich kilku dni.

 

Gdy wulkan wypluwa więcej popiołu, wyrzuca więcej lawy. W tej chwili jest już 10 aktywnych strumieni lawy, która zakopała ponad 963 hektary lądu. Są obszary, w których głębokość lawy przekracza już 30 metrów!

 

Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET zgłosiła też powstanie 16 tzw. promieni wulkanicznych. Powstały w niecałą godzinę późną sobotnią noc. Promienie takie powstają w wyniku tarcia fragmentów skał, cząstek popiołu i lodu, które tworzą ładunek statyczny podobny do wyładowania atmosferycznego podczas burzy.

 

0
Brak ocen

Informację o tym wulkanie są tak samo cenne jak te o rozbłyskach na słoncu albo kawałkach "gruzu"które zdaniem autorów paranoidalnych tekstów przelatują tuż obok ziemi.Nic ciekawego już z tego nie będzie ,trochę sobie podymił i się skonczy "atrakcja"

0
0

z innej beczki. 

na 16 niusów z okienkami 11 jest o śmierci lub pobliskich tematów. 

zaczynając dzień od tych wiadomości aż chce żyć! (albo wyć).

co te ścierwomedia wyprawiają to przechodzi ludzkie pojęcie.

https://m.sadeczanin

0
0

A mnie wciąż  nurtuje pytanie: czy ci wulkanolodzy są w stanie zmierzyć  - a może w oparciu o pomiary oszacować z podaniem wartości błędu - ile i jakich gazów wyemitował np. ten wulkan? Jak ma się emisja gazów aktualnie czynnych wulkanów do emisji wynikającej z działalności ludzkości? Oczywista tych gazów, które pożyteczni obrońcy klimatu uważają za zagrażające ziemskiemu ekosystemowi.

0
0

To im nie zazdroszcze , ja mieszkam dwie wyspy blizej Sahary i jak przyjdzie kalima to nie idzie tego rudego gowna dosprzatac, szczegolnie na tarasie. A co dopiero popiol....

0
0

Przegląd wydarzeń pogodowych i naturalnych na świecie.

Co się dzieje na tym świecie: klęski żywiołowe na planecie Ziemia.

Najnowsze wiadomości o wydarzeniach pogodowych i katastrofach.

Na kanale "When The Earth Is Angry" (Gdy Ziemia Jest Zła)

prezentowane są takie zdarzenia pogodowe i klęski żywiołowe, jak:

1. Woda: deszcz, grad, opady śniegu, powódź, błoto, tsunami, przypływ, ulewne deszcze, śnieg, ogromne fale, powódź rzeki, przepełnienie tamy, powódź lodowa, opady śniegu.

2. Ogień: ogień, pożar lasu, lawa wulkaniczna, błyskawica.

3. Ziemia: trzęsienie ziemi, osuwisko, skały, zapadlisko.

4. Powietrze: tornado, huragan, wiatr, cyklon, burza, tajfun, burza piaskowa, burza tropikalna.

5. Kosmos: zaćmienie Księżyca, zaćmienie Słońca, parada planet, asteroida, kometa, planeta, satelita, meteoryt, UFO, kula ognia na niebie, śmieci kosmiczne, pełnia księżyca, ISS, eksploracja kosmosu, Space X, NASA.

6. Przyroda: zwierzęta, owady, rośliny, strefy klimatyczne, zdarzenia i zjawiska przyrodnicze.

Wszystkie filmy pochodzą ze źródeł publicznych. Wyboru dokonuje się według daty publikacji, tytułu, opisu i miejsca wydarzenia. Czasami, z powodu nieuczciwego zamieszczania wiadomości w sieciach społecznościowych, wideo może zawierać klatki, które nie odpowiadają dacie i miejscu. Nie zawsze można sprawdzić wszystkie filmy.

https://www.youtube.com/c/WhenTheEarthIsAngry/videos

0
0

Przy tak gigantycznym promieniowaniu z kosmosu nie ma sie czemu dziwic, ze wulkany wybuchaja i konca erupcji nie widać. 3 plamy sloneczne w dwa dni tez nie sa przypadkiem

0
0

To, faktycznie jest dla mieszkanców wielka tragedia.ALE NIE BUDUJE SIĘ i NIE ZYJE SIĘ na wulkanie !!! Bo potem takie rzeczy się zdarzają i jest tragedia.

0
0