Wulkan Cotopaxi w Ekwadorze rozpoczął pierwszą erupcję od 1940 roku

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Po raz pierwszy od 1940 roku w Ekwadorze wybuchł wulkan Cotopaxi. Pierwsza erupcja rozpoczęła się 14 sierpnia i trwa do chwili obecnej. Władze Ekwadoru wprowadziły stan wyjątkowy.

 

Od początku nowej aktywności wulkanu doszło już do trzech dużych erupcji, a pióropusz popiołu i gazów wulkanicznych w szczytowym momencie sięgał aż 15 km. Większość zabudowań w pobliżu wulkanu doświadczyła opadów popiołu.

Cotopaxi jest aktywnym stratowulkanem zlokalizowanym w Andach. Znajduje się mniej więcej 50 km na południe od stolicy Ekwadoru, Quinto. Jest to też jeden z najwyższych na świecie wulkanów, którego stożek wznosi się na wysokość 5897 metrów.

 

Z powodu pokrywy lodowcowej wulkan Cotopaxi jest uważany jest też za jeden z najniebezpieczniejszych na świecie. Ryzyko nagłych powodzi, przepływów błota i skał czy laharów jest tam bardzo duże. Zjawiska te są tam szczególnie niebezpieczne ze względu na bliskość do gęsto zaludnionych obszarów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj