Wulkan Colima w Meksyku wzmaga aktywność

Kategorie: 

Źródło: Twitter

W Meksyku, po raz kolejny doszło do znacznego wzrostu aktywności wulkanu Colima. Nad olbrzymim kraterem wznosi się kolumna popiołu i dymu sięgająca 2 km.

Wulkan Colima zwany również „wulkanem ognia”, znajduje się w zachodniej części Meksyku, 125 km od Guadalajara w Jalisco. Zaczął być szczególnie aktywny od września 2016, kiedy to rozpoczął regularne erupcje. Zapamiętany został zwłaszcza potężny wybuch, do którego doszło w październiku zeszłego roku. Spowodował on, że z okolicy ewakuowano około 800 osób.

Colima, zwany też "meksykańskim Wezuwiuszem”, w ciągu ostatnich 450 lat wybuchał ponad 40 razy. Niespokojny gigant jest z tego powodu stale monitorowany. Wulkan ten jest jednym z najbardziej aktywnych i jest to potencjalnie najgroźniejszy wulkan w Ameryce Środkowej.

Najnowszy okres gwałtownej aktywności wulkanu Colima rozpoczął się kilka dni temu. W sumie w ciągu ostatnich 10 dni doszło do 3 eksplozji. Najsilniejsza miała miejsce 18 stycznia 2017 roku kiedy pył osiągnął pułap 4 km. Wulkan nadal pozostaje bardzo aktywny i praktycznie cały czas dochodzi tam do mniejszych lub większych erupcji. Eksperci z zakresu wulkanologii zwracają uwagę, że bardzo podobnie żywioł zachowywał się w 1913 roku, gdy doszło do najsilniejszej erupcji tego wulkanu w historii obserwacji. Poza tym ostrzegają, że nie można wykluczyć kolejnych eksplozji.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj