Wulkan Bezmiennyj zasypał cześć Kamczatki sporą ilością popiołu

Kategorie: 

Źródło: KVER

Na Kamczatce trwa największa w tym roku erupcja wulkaniczna. Wulkan Bezmiennyj, w pewnym momencie wyemitował pióropusz gazów i popiołu sięgający 16 km! Trwają też liczne opady popiołu w okolicy krateru. 

Wulkan znajduje się w centralnej części pasma kamczackich wulkanów. Bezmiennyj został dość znacznie zniszczony podczas erupcji z 1956 roku. Ucierpiała wtedy zwłaszcza jego wschodnia część. Zniszczeniu uległa wtedy część stożka powodując obniżenie wysokości tego stratowulkanu z 3075 metrów do 2886 metrów.

Łączna objętość emisji wulkanicznych podczas erupcji z 1956 roku wyniosła ponad 3 kilometry sześcienne. W okresie od 1956 do 2017 roku wulkan Bezmiennyj wybuchał jeszcze kilkadziesiąt razy. Zbocza góry wielokrotnie zalewała lawa.

Rosyjscy wulkanolodzy opublikowali kilka zdjęć przedstawiających skalę emisji popiołu w okolicy krateru wulkanu. Na szczęście Kamczatka nie jest gęsto zaludniona i takie zjawiska nie wpływają na życie dużej ilości ludzi, ale potęzne emisje popiołu mogą skutecznie zakłócić loty transpacyficzne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj