Wulkan Bardarbunga nadal groźny - Islandia obawia się powodzi

Kategorie: 

Ostatnie trzęsienia ziemi - źródło: IMO

Ostatni wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej w obrębie usytuowanego centralnej części Islandii wulkanu Bardarbunga może niepokoić nie tylko miejscowych. Mimo, że obniżono poziom alarmu dla lotnictwa - do pomarańczowego - nadal wulkan pozostaje bardzo aktywny i dochodzi do licznych i silnych wstrząsów sejsmicznych.

 

W sumie było ich w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 700, a najsilniejsze z nich osiągały ponad 5 stopni w skali Richtera. Najsilniejszy dzisiejszy wstrząs sejsmiczny pod wulkanem miał siłę aż 5,7 stopni. Erupcja na dużą skalę wydaje się być nieunikniona. Podczas gdy Europa drży na skutek ryzyka sparaliżowania ruchu lotniczego, Islandia obawia się przede wszystkim powodzi na skutek nagłego topnienia lodowca.

Wulkanolodzy z Islandii przyznają, że wcześniej nigdy nie notowano tak dużej ilości rojów trzęsień ziemie w obrębie wulkanu Bardarbunga. Poza tym ostatni wypływ magmy miał tu miejsce dokładnie 104 lata temu, dlatego na wyspie nie mieszka nikt, kto pamiętałby erupcję tego wulkanu.

 

Niektórzy specjaliści zauważają, że Islandia leży na końcu płyty litosferycznej, która ciągnie się aż do Kalifornii. Według nich obecną aktywność wulkanu Bardarbunga można powiązać z największą od 25 lat aktywnością sejsmiczną zarejestrowaną w północnej Kalifornii.

Odczyty GPS wskazują na to, że cześć islandii w okolicy wulkanu Bardarbunga przesunęla się o 20 centymetrów na zachód w czasie krótszym niż 10 dni. Zwykle taka zdecydowana dyslokacja gruntu towarzyszy bardzo silnym ruchom magmy, która znajduje się bardzo blisko powierzchni. Oznacza to, że groźba lodowcowej powodzi na Islandii jest poważna, a erupcja jaka nas czeka może być znacznie większa niż przypuszczamy.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ślązak88

Jeżeli walnie BungaBunga to

Jeżeli walnie BungaBunga to istnieje ryzyko, iż uruchomi znajdujący się obok stratowulkan Laki, który podczas swojej ostatniej erupcji ok.1780r zabił przeszło 2 miliony ludzi w Europie i spowodował ostatnią zarejestrowaną mini epokę lodowcową.
Warto dadać, iż wówczas w Europie żyło ok. 150 milionów ludzi, dziś jest ponad 700 milionów.

Skomentuj