Wulkan Bardarbunga kontynuuje szczelinową erupcję

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Erupcja szczelinowa z okolic wulkanu Bardarbunga, stabilizuje się. Nadal jednak fontanny lawy tryskające tam dochodzą momentami do 50 metrów wysokości. Trwa też spora emisja pyłu wulkanicznego.

 

Wpływ erupcji na życie Islandczyków jest jeszcze niewielki. Co innego byłoby, gdyby wulkan Bardarbunga rozpoczął erupcję z głównego krateru. Znajduje się on pod lodowcem, więc zanim do tego dojdzie może powstać glacjalna powódź, która jest bardzo dużym niebezpieczeństwem dla okolicznych mieszkańców. Brak powodzi oznacza brak erupcji.

 

Mimo, że aktywność wulkaniczna uległa w ostatnich godzinach pewnemu uspokojeniu, nadal obserwowane są liczne wstrząsy sejsmiczne. Najsilniejsze z tych, które wystąpiły w ciągu ostatnich 24 godzin, miały magnitudy odpowiednio 3,9 i 4,2 stopni. To dowód na to, że trwają tam duże przepływy magmy.

 

Przypomnijmy, że okres ostatniej aktywności sejsmicznej w obrębie kaldery wulkanu Bardarbunga rozpoczął się 16 sierpnia tego roku i trwa po dziś dzień. Specjaliści obawiają się erupcji na pełną skalę i sugerują, że jeśli nie wybuchnie ten wulkan, to może wybuchnąć Askja, do którego to wulkanu wtłoczony zostanie komponent magmy kotłujący się pod Bardarbunga.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj