Wulkan Baekdu może zasnuć niebo pyłem odcinając Słońce na dwa miesiące

Kategorie: 

m.wikitravel.org

Północno koreańscy naukowcy spotkali się w Musan z kolegami z południa, którzy wcześniej ostrzegli, że uważany za drzemiący wulkan Baekdu może rozpocząć erupcję.

 

Spotkanie zorganizowano na prośbę Północy po serii ostrzeżeń wystosowanych przez naukowców z Południowej Korei, że mierzący 2 744 metry wulkan na granicy Korei Północnej i Chin może się przebudzić. 

Wulkanolog Yoon Young-geun powiedział, że przed trzęsieniem w Japonii zaobserwowano w jego kraju drżenia w wodach podskórnych i ich wypływ punktowo nawet do 60 cm w górę. Dodatkowo czysta zwykle woda zaczynała mieć brudny błotny kolor. Naukowiec łączy te nienormalne zjawiska z wielkim marcowym wstrząsem z północno wschodniej Japonii.

Wielu koreańskich naukowców z południa podniosło kwestie możliwej erupcji Góry Baekdu. Twierdzą, że może do tego dojść w ciągu najbliższych 3 do 5 lat. Zwrócili uwagę na dziwne sygnały jakie można wykryć w okolicy góry. Twierdzą, że dochodziło tam już od 2002 do wielu pomniejszych wstrząsów a ich intensywność rośnie.

Chińscy naukowcy badający aktywność wulkanu potwierdzili, że wstrząsy sa za słabe aby poczuj je człowiek ale dziennie jest ich nawet do 100. Możliwa erupcja jest też wskazywana przez proces wypiętrzania wulkanu, który urósł o 10 cm w ciągu ostatnich 8 lat.

Naukowcy powiedzieli, że poziom magmy stale się powiększa co wpływa na wypiętrzanie stożka i na wzrost temperatury gruntu w okolicy góry.

Eksperci twierdzą, że ekonomiczny wpływ ewentualnej erupcji na Północną Koree byłby znaczny i stanowi to istotne zagrożenie dla panującego tam reżimu. 

Północno koreański reżim nie ma możliwości poradzenia sobie z taką dużą katastrofą naturalną.Erupcja może mieć negatywny wpływ na produkcję rolną zmagającego się z głodem państwa i w konsekwencji może nawet prowadzić do jego kompletnego upadku - powiedział Prof. Kim Young-hyun z Uniwersytetu Dongkuk

Według symulacji erupcja Baekdu wyemituje do atmosfery tony pyłu wulkanicznego. Masy tego pyłu mogą być tak znaczne, że będa w stanie zasłonić światło słoneczne na conajmniej dwa miesiące co wpłynie na obniżenie średniej temperatury o dwa stopnie Celcjusza. 

To zniszczy rolnictwo, hodowle i ogólnie cały łańcuch dostarczania żywnosci w Północnej Korei. To stanowi spory kłopot dla lokalnej dyktatury - dodał profesor Kim

Erupcje Baekdu notowano odpowiednio w 1413, 1597, 1668 i 1702 ㅡ ostatnia aktywnośc została zarejestrowana w 1903. W międzyczasie 13 uśpionych wulkanów w Japonii coraz bardziej wykazuje oznaki możliwych erupcji. Wygląda na to, że wulkany w całym regionie obudziły się po marcowym wielkim trzęsieniu ziemi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Paweł

Ble ble ble a może jutro

Ble ble ble a może jutro śnieg spadnie i będzie zimno i chmury śniegowe przysłonią wiosenne słońce,bedzie półmrok,może zaś gdzieś ziemia się zatrzęsie, no i? może yellowstone się bardziej wykaże,albo może na sycylii któryś wulkan sparaliżuje ruch lotniczy,"morze"jest szerokie i głębokie no i?

Portret użytkownika Anty.....?

To wszystko jest dość

To wszystko jest dość tajemnicze. A to karmi nas się informacjami o możliwości wybuchu wulkanów, o trzęsieniach ziemi tam i uwdzie na różnych portalach. a ja odnoszę wrażenie że albo ktoś chce w nas zasiać duży strach albo całkowite znieczulenie na prawdziąj katastrofę, która zostanie ogłoszona i nikt w nią zbytnio nie będzie chciał wierzyć.Ot moje skromne zdanie. Pozdrawiam.

Skomentuj