Wulkan Anak Krakatau wywołał tsunami o falach przekraczających sto metrów wysokości

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Japońscy i brytyjscy eksperci odkryli, że tsunami, które nastąpiło w wyniku zeszłorocznego zsunięcia się części wulkanu Krakatau w pobliżu Indonezji, był o wiele bardziej niebezpieczne niż dotychczas sądzono. Wysokość fal jakie wywołało to zjawisko wyniosła początkowo nawet ponad sto metrów!

 

Zdaniem ekspertów na szczęście, nikt nie mieszkał na sąsiednich wyspach, bo mogłaby ich trafić fala o wysokości 50 do 70 metrów. Dla porównania, erupcja Krakatau w 1883 roku spowodowała tsunami o wysokości 42 metrów, w którym zginęło 36 tysięcy osób.

Wulkan Krakatau to jeden z najbardziej znanych ośrodków aktywności geologicznej na Ziemi. Teraz znajduje się w centrum archipelagu, które pojawiły się w 1883 roku w wyniku tego, że Krakatau dosłownie eksplodował i zniszczył wyspę na której się znajdował.

 

W rezultacie, około dwie trzecie wyspy znalazło się na dnie morza, a dziesiątki tysięcy mieszkańców tego kawałka ziemi i sąsiednich wysp zginęło albo podczas wybuchu albo w potężnym tsunami. Wybuch Krakatau jest do dzisiaj jednym z najbardziej śmiercionośnych kataklizmów tego rodzaju w historii ludzkości zaraz po wybuchu wulkanu Tambora na indonezyjskiej wyspie Sumbawa w 1815 roku.

 

Krakatau przypomniał ludziom o swoim istnieniu pod koniec ubiegłego roku, gdy część jego pozostałości wyspa zwana Anak Krakatau (dziecko Krakatau), nagle zsunęła się do morza podczas nowej erupcji. W wyniku tego nastąpiło tsunami o różnej wielkości fal w zależności od wyspy, które szacowano na 5 do 13 metrów wysokości. W ich wyniku zginęło ponad 430 mieszkańców Indonezji.

 

Jeden z naukowców zaangażowanych w badanie, pracownik naukowy Uniwersytetu Brunel, dr Mohammad Heidarzadeh i jego współpracownicy odkryli, że naukowcy znacznie niedoszacowali skali i potencjalnej niszczycielskiej siły tego tsunami. Aby to zrobić, stworzyli dokładny komputerowy model wulkanu i okolic na dnie cieśniny Sunda.

Ich obliczenia ujawniły kilka niespodzianek, w tym mechanizm narodzin tsunami. Stwierdzono, że początkowa wysokość fali wyniosła od 100 do nawet 150 metrów, na odcinku o długości 2,5 km. W związku z tym, zeszłoroczne wulkaniczny tsunami znacznie odbiegało od innych zdarzeń tego typu, które są generowane przez podwodne trzęsienia ziemi o sile powyżej 6 stopni w skali Richtera.

 

Według naukowców, mieszkańcy Indonezji uniknęli poważniejszych konsekwencji ze względu na fakt, że 5-10 km od Krakatau znajdują się niezamieszkałe wyspy, a na brzegu Sumatry i Jawy, sąsiadującym z wulkanem, mieszka bardzo małą liczbę osób. Z tego powodu tsunami dotarło do zaludnionych części Indonezji już w postaci bardzo osłabionej, co uniemożliwiło dokonanie ogromnych strat w ludziach.Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie Pure and Applied Geophysics.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj