Wszystko co wiemy o Wszechświecie może być błędne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wszechświat rozszerza się od 13,8 miliarda lat. Stała Hubble'a wyznacza tempo jego ekspansji i pokazuje nam czas, jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu. Jednak dwie najlepsze metody, które pozwalają nam zmierzyć stałą Hubble'a, dają nam dwa różne wyniki, co sugeruje, że nasze pojęcie o kosmosie może być błędne. Jednak naukowcy wyszli właśnie z trzecią metodą, która najprawdopodobniej rozwiąże ten problem raz na zawsze.

 

Jak wynika z najnowszych badań, nowe niezależne dane, pochodzące z fal grawitacyjnych, które emitują układy podwójne gwiazd neutronowych, mogą nam zapewnić wiedzę o rzeczywistym tempie ekspansji Wszechświata. Trzecia metoda pomoże nam rozwiązać problem różnic, wynikających z zastosowania dwóch poprzednich metod w obliczaniu stałej Hubble'a.

 

Fale grawitacyjne są emitowane przez dwie wirujące wokół siebie gwiazdy neutronowe tuż przed kolizją. Zjawiska tego typu są rzadkie, ale mogą być bardzo pomocne.

Fale grawitacyjne wywołują tzw. zmarszczki w czasoprzestrzeni. Możemy je wykryć z pomocą detektorów LIGO i Virgo, a następnie precyzyjnie ustalić odległość między gwiazdami neutronowymi a Ziemią. Ponadto, astronomowie mogą określić prędkość układu na podstawie światła wyemitowanego na drodze kosmicznej eksplozji, a następnie obliczyć stałą Hubble'a, korzystając z Prawa Hubble'a.

 

Naukowcy z University College London, którzy wpadli na ten pomysł ustalili, że obserwacja 50 układów podwójnych gwiazd neutronowych powinna dostarczyć nam wystarczających informacji, aby określić stałą Hubble'a. To oznacza, że w ciągu 10 lat możemy poznać tempo ekspansji Wszechświata.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pytacz

Rozszerza się, ale kosztem

Rozszerza się, ale kosztem czego? Jakiś "mędrzec" powiedział kiedyś w TV, że na tuż przed Wielkim Wybuchem materia całego Wszechswiata była wielkości kuli o średnicy 2-3 m. Tylko, jak on to wyliczył. Bardziej bliskie mi jest starożytne: "Wiem, że nic nie wiem".

Portret użytkownika minoduesp

Nie wiele wiemy o własnej

Nie wiele wiemy o własnej planecie , jeszcze mniej o naszym układzie słonecznym a co tu dopiero mówić o wszechświecie... To oczywiste ,że w miarę zdobywania nowej wiedzy ,część starej zostaje zdeaktualizowana ale i tak wiekszość nauki o kosmosie opiera się na założeniach , domysłach i zwykłej konfabulacji bo o empiryzmie to nawet mowy nie ma. A mówienie o "ekspansji wszechświata" to już jest szczyt .. bo niby w czym się on rozszerza ??? 

Portret użytkownika Illuminat13

wszechswiaty powstaly ze

wszechswiaty powstaly ze Zrodla czyli boga tak bedzie wygladac nowa religia dazenie do oswiecenia jednostki  Islam i inne bzdury zostana zlikwidowane a wierzacy uparci wysiedleni do afryki tam mozecie wierzyc w co chcecie nawet w gowno i prowadzic swoje swiete wojny

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika mirjam

Dążenie  do oświecenia

Dążenie  do oświecenia jednostki , tak naprawdę to się już dzieje mało jest ludzi katolików którzy wierzą w kościół jestem przekonany że ludzie tak naprawdę wierzą w Boga żródło nawyższej świadomości i miłości  a nie w kościół pedofili , tak naprawdę wywodzą się oni z naszych rodzin których tak na prawdę nie znamy i dlatego są takie patologie.Wiara wierzenie w gówno to lekka przesada niech  ludzie wierzą w co chcą byle nie toczyli wojen w imię Boga bo nie znam żadnego któryby chciał wojny.

Portret użytkownika Wtyczka

Uwielbiam czytać te wasze

Uwielbiam czytać te wasze wypowiedzi. Brak elementarnej wiedzy na temat czasu, a wy pierdolicie coś o względności. Tak jak pakowanie wszędzie polityki, religii i innych bajek. 

Pozdrawiam, 

Fizyk. 

Strony

Skomentuj