Wszystkie strony konfliktu w Jemenie dopuściły się zbrodni wojennych, twierdzi Amnesty International

Kategorie: 

Źródło: Twitter
Wojna w Jemenie trwa już piąty miesiąc. Początkowo szyiccy rebelianci osiągali same sukcesy, zdobywali kolejne terytoria i atakowali saudyjskich żołnierzy na granicy a nawet na terytorium Arabii Saudyjskiej. W ostatnim czasie sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść arabskiej koalicji, która odbiła strategiczne miasto portowe Aden i kieruje się powoli w kierunku stolicy kraju. Jednak bez względu na przebieg wojny, najbardziej poszkodowani są oczywiście mieszkańcy Jemenu.

 

Według Amnesty International, międzynarodowej organizacji zajmującej się naruszaniem praw człowieka, w wyniku tej wojny zginęło już co najmniej 2 tysiące cywilów. Ugrupowanie to utrzymuje, że zbrodnie wojenne zostały dokonane nie tylko przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników, którzy atakują Jemen głównie z powietrza, ale również przez szyickich bojowników. Obie strony konfliktu w mniejszym lub większym stopniu przyczyniają się do śmierci nieuzbrojonych mieszkańców kraju. 

 

Drugi raport, przygotowany przez organizację UNICEF informuje, że podczas wojny zginęło prawie 400 dzieci a ponad 600 kolejnych zostało rannych. W Jemenie panuje obecnie poważny kryzys humanitarny - 80% ludzi żyje bez podstawowych środków do życia. Zresztą bez względu na to jak kończą się konflikty zbrojne, mieszkańcy danego kraju zawsze należą do strony przegranej.

 

 

Źródło: http://www.nytimes.com/2015/08/19/world/middleeast/amnesty-international-says-all-sides-in-yemen-have-committed-war-crimes.html?_r=0

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj