Wszyscy ludzie o niebieskich oczach mogą pochodzić od jednego przodka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pochodzenie wszystkich ludzi o niebieskich oczach prawdopodobnie sięga jednego człowieka, który mieszkał na wybrzeżu Morza Czarnego, około 10 000 lat temu.

 

Niebieskie oczy zawsze zwracały szczególną uwagę, a w połączniu z często towarzyszącymi im włosami blond tworzą mieszankę, która można nazwać anielską. Ale, jak dotąd pochodzenie tego magicznego koloru było tajemnicą. Naukowcy postanowili to zbadać.

 

Według wyników analiz, które zostały przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Kopenhadze i zostały opublikowane w Journal of Human Genetics, niebieskie oczy to wynik pojedynczej mutacji, która miała miejsce 6 do 10 tysięcy lat temu. Wszyscy niebieskoocy ludzie żyjący na naszej planecie, są z nią bezpośrednio związani.

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za tę mutację, a nawet ustalili, kiedy i gdzie miała ona miejsce. Według nich doszło do tego na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, około 10 tysięcy lat temu.

 

Gen nosi nazwę HERC2, i zmniejsza produkcję melaniny w tęczówce. Rozprzestrzenił się najprawdopodobniej podczas kolonizacji kolejnych obszarów. Z tego właśnie powodu 95 procent rdzennych mieszkańców niektórych krajów skandynawskich ma niebieski kolor oczu.

Źródło: pixabay.com

Odkrycie jednej mutacji odpowiedzialnej za tak powszechną cechę dużej części populacji w Europie daje do myślenia. Może to być po prostu dowód na spontaniczną mutację powodującą intrygującą zmianę ludzkiego genomu, do której z jakiegoś nieznanego powodu doszło nagle 10 tysięcy lat temu. 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotrek

To ja tylko nieskromnie

To ja tylko nieskromnie zapytam , skąd pochodzi niebieskie oko ?

Pytam w imieniu własnym oraz wszelakiej maści nieukontentowanych mutantow. 

P.S.

Korzystając z okazji , serdecznie pozdrawiam niebieskookiego  australopiteka oraz neandertalczyka !

Strony

Skomentuj