Wszechświat może się zapaść w każdej chwili i wszystko zostanie skompresowane do małego punktu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Fizycy od dawna przewidywali, że któregoś dnia Wszechświat może się zapaść. Ich zdaniem wszystko, co się w nim znajduje zostanie skompresowane do postaci małego punktu. Ten radykalny pogląd popierają fizycy z Uniwersytetu Południowej Danii. Znaleźli oni dowody potwierdzające te prognozy i doszli do wniosku, że ryzyko kolapsu jest jeszcze większe, niż wcześniej sądzono.

 

Według tej teorii może nastąpić radykalne przesunięcie wszystkich sił we wszechświecie, co spowoduje, że każda mała cząstka znajdująca się w nim stanie się bardzo ciężka. Każdy atom, planeta czy galaktyka będzie miliardy razy cięższe niż teraz i będzie to miało katastrofalne skutki. Nagłe zwiększenie masy spowoduje ściśnięcie wszystkiego do niewielkiej postaci supergęstej anomalii. Gdy powstanie ten supergorący i supermasywny wszechświat, ten który znamy przestanie istnieć.

 

Takie procesy w skali mikro są dobrze znane fizykom. Nazywa się to gwałtownym przejściem fazowym i jest to podobne zjawisko jak to, w wyniku którego ogrzewany magnes traci namagnesowanie. Przemiana fazowa wszechświata może nastąpić wtedy, kiedy któryś z hipotetycznych bozonów cechujących, wchodzących w skład skalarnego pola Higgsa, na którym teoretycznie cząstki elementarne zyskują masę, osiągnie wartość inną niż te w pozostałej części pola.

 

Jeżeli nowa wartość da w efekcie niższą energię, to może powstać bąbel rozprzestrzeniający się z prędkością światła we wszystkich kierunkach. Wszystkie cząstki elementarne wewnątrz niego osiągną masę o wiele większą niż gdyby były na zewnątrz, a tym samym będą one zebrane razem i utworzą tak zwany supermasywny ośrodek.

Nikt nie wie na pewno czy napewno, a jeśli tak to kiedy do tego dojdzie, ale niektórzy naukowcy nie wykluczają, że coś takiego mogło się już nawet gdzieś zacząć i wtedy dni wszechświata są już policzone. Teoria przejścia fazowego nie jest jedyną teorią, na podstawie której można przewidywać zapadnięcie się wszechświata. Jest jeszcze stanowiąca odwrotność Wielkiego Wybuchu teoria Wielkiego Kolapsu. Według niej rozszerzanie się wszechświata nie będzie trwało wiecznie i w końcu zacznie się on kurczyć również do postaci supergęstej osobliwości kwantowej.

 

Mimo, że nowe obliczenia przewidują, że kolaps jest teraz bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej, to jest oczywiście możliwe, że tak się nie stanie. Jest też pewien warunek konieczny do tej zmiany fazy. Wszechświat musi się składać z cząstek elementarnych, które znamy, na przykład wspomnianej cząstki Higgsa. Jeśli we wszechświecie pełno jest nieodkrytych cząstek, cała podstawa do przewidywania rychłej zmiany fazy po prostu nie będzie miała zastosowania.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Satowiec

To oczywiste że nic nie może

To oczywiste że nic nie może trwać wiecznie. Od dawna uważałem, że to wszsytko musi w końcu się skończyć. Kiedyś mi właśnie katecheta powiedzial o tej teorii wielkiego wybuchu, odpowiedziałem mu że to na pewno nie jest tak. Po prostu czarne dziury zaczną wchłaniać coraz więcej i więcej co spowoduje odwrotną sytuację.

 

Edit: Teoria wielkiego wybuchu to cykl powtarzalny.

Portret użytkownika Joker

Oczywiście że może się tak

Oczywiście że może się tak stać. Ale też nie musi. Można np wpaść pod samochód chociaż bedziemy nie wiem jak uważać. Eksperymenty różnego rodzaju i naukowe badania będą zawsze. Któregoś razu może jakiś naukowiec po prostu przesadzić, ale może też i wynaleźć sposób na podróże międzyplanetarne Smile sposób na długowieczność. Życie może być super ale też możemy za chwilę dosłownie wyparowac. W sumie też po co to pisać? By jacyś słabsi psychicznie ludzie dołożyli sobie kolejne zmartwienie ? Wszyscy zginiemy. Dziś ! Ok wczoraj nam się udało ale dziś to już na pewno koniec!!! Smile a co będzie jak koniec nadejdzie w nocy? Od teraz nie śpię i czuwam Smile jakby to miało coś zmienić Smile gościu nie śpi w nocy żeby wrazie co przestraszyć koniec świata i uratować ludzkość Smile już  chyba wolałem czytać o tych kotach zabojcach haha. 

Portret użytkownika Kwazar

Wszechświat może się zapaść w

Wszechświat może się zapaść w każdej chwili ? No ok. Podsumujmy to niemniej naukowo w wieku XXI..wszym. Jak musi to niech się zapada a jak chce poczekać, to niech poczeka.Mam niemniej naukowy dylemat nowej ery dla nich naukowców do rozwiązania.Kiedy oni sie wreszcie wezmą za coś pożytecznego co przyniesie nam wszystkim, czyli tzw.Ludzkości wygodne i bezpieczne życie ? Zapadanie się wszechświata w każdej chwili jest ok a to drugie to utopia nie ? Lol O psychiko ludzka o BOGOWIE :))) 

Portret użytkownika Skawr

Akurat magia istnieje czarna

Akurat magia istnieje czarna i biała. Szamani to współcześni magowie! Da się też opętać człowieka i nim sterować i to żadna fantastyka ale rzecz znana od wieków. Świat duchowy istnieje czy ci się podoba czy nie. 

Portret użytkownika Skawr

Akurat magia istnieje czarna

Akurat magia istnieje czarna i biała. Szamani to współcześni magowie! Da się też opętać człowieka i nim sterować i to żadna fantastyka ale rzecz znana od wieków. Świat duchowy istnieje czy ci się podoba czy nie. 

Portret użytkownika mojżesz

mozliwe ze to taki waz

mozliwe ze to taki waz pozerajacy wlasny ogon...w nieskonczonosci wszystko jest mozliwe...moze synagoga szatana, plemie zmijowe  ma jakis gen ktory komunikuje ich z upadlymi aniolami..kontroluja gieldy, banki, holywood, systemy komputerowe, procesory, media, watykan, waszyngton i 5g..ogolny trend jest dazenie do transhumanizmu - pozbycie sie ludzi wyeleminowanie normalnych zachowan..caly czas wojna, gender itd..wojna z ludzkoscia...a celem jest stworzenie sztucznej inteligencji ktora zniszy ludzkosc i swiat..5g-CERN, czarna dziura itd.. mozliwe ze to powtarza sie w nieskonczonosc..az w koncu ludzkosc obudzi sie z tego chorego snu...glownie napedza to ludzkie ego, materializm i brak duchowosci..samonapedzajaca sie maszyna..symbioza pasozyt i zywiciel w hologrficznej rzeczywistosci

Strony

Skomentuj