Wszechświat może być gigantycznym pączkiem!

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Badając światło pochodzące z bardzo wczesnego Wszechświata, astrofizyk Thomas Buchert z Astrophysical Research Center we Francji wraz ze swoim zespołem ,wyciągnęli interesujące wnioski. Ich zdaniem, kosmos może być połączony w wielu miejscach co oznacza, że ​​wszechświat przypomina olbrzymiego pączka.

 

Posługując się bardziej naukowymi terminami, wszechświat ma przypominać torus, a więc dwuwymiarową powierzchnię obrotową, zanurzalną w przestrzeni trójwymiarowej. Taki Wszechświat byłby skończony, a zgodnie z ich wynikami, cały nasz kosmos może być tylko trzy do czterech razy większy niż granice obserwowalnego Wszechświata, oddalonego o około 45 miliardów lat świetlnych.

Wielokrotne obserwacje, kosmicznego mikrofalowego tła (błysk światła wyemitowany, gdy nasz Wszechświat miał zaledwie 380 000 lat), pozwoliły badaczom ustalić, że nasz wszechświat jest płaski. Wiąże się to z kilkoma istotnymi faktami. Linie równoległe pozostają równoległe, a nasz Wszechświat będzie się stale rozszerzał. Kształt obiektów, określa jednak nie tylko geometria, ale i topologia, czyli sposób, w jaki kształty mogą się zmieniać przy zachowaniu tych samych zasad geometrycznych.

 

Za przykład może tu posłużyć płaska kartka papieru. Patrząc z perspektywy mrówki, jest ona wyraźnie płaska. Gdy weźmie się jednak dwie krawędzie tej kartki i zwinie ją w cylinder, dla mrówki wciąż pozostaje ona płaska. Po złączeniu ze sobą przeciwległych końców tego cylindra, uzyskujemy kształt pączka, który dla mrówki, wciąż jest geometrycznie płaski. Ustalenie kształtu wszechświata jest ważne z perspektywy astronomii. Podczas gdy idealnie płaski Wszechświat rozciągałby się w nieskończoność, płaski Wszechświat z wielokrotnie połączoną topologią miałby skończone rozmiary.

Gdybyśmy mogli określić, czy jeden lub więcej wymiarów jest owiniętych wokół siebie, moglibyśmy wykorzystać te obserwacje, do zmierzenia całkowitej objętości Wszechświata. Zespół w szczególności przyjrzał się wstrząsom i drganiom światła w temperaturze CMB. Gdyby jeden lub więcej wymiarów w naszym Wszechświecie połączyło się ze sobą, perturbacje nie mogłyby być większe niż odległość wokół tych pętli. Jak tłumaczył Buchert w e-mailu do redakcji Live Science:

„W nieskończonej przestrzeni zaburzenia temperatury promieniowania CMB występują we wszystkich skalach. Jeśli jednak przestrzeń jest skończona, brakuje tych długości fal, które są większe niż rozmiar przestrzeni...Musimy zatem przeprowadzać symulacje w danej topologii i porównywać je z tym, co obserwujemy. Właściwości obserwowanych fluktuacji CMB wykazują wtedy 'brakującą moc' w skalach wykraczających poza rozmiar Wszechświata”.

Zespół odkrył, że Wszechświat wielokrotnie połączony, około trzy do czterech razy większy niż nasza obserwowalna bańka, pasuje do danych CMB. Ten wynik technicznie oznacza, że ​​możesz podróżować w jednym kierunku i wrócić tam, skąd zacząłeś. W praktyce, zgodnie ze znanymi prawami fizyki, byłoy to niemożliwe. Jest tak dlatego, że żyjemy w rozszerzającym się Wszechświecie, który porusza się z prędkością światła. Co za tym idzie, ponieważ przekroczenie tej prędkości jest niewykonalne, dogonienie wszechświata i zakończenie pętli jest niewykonalne. Buchert podkreślił, że wyniki są wciąż wstępne. Efekty instrumentów mogą również wyjaśniać brakujące fluktuacje w dużej skali.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tak,to potrafi nieźle

Tak,to potrafi nieźle namieszać mnie szarakowi w głowie.Te "światy poza światy" Te inne "kosmosy w alternatywie" Normalnie na ostrym zakręcie myśli mi się ślizgają.Ale jednak. No i za chwilę znowu spuściwszy nieco ciśnienia za okno wyjrzałem a tam...Ten Świat wcale się jakoś nie zmienił.Pomimo sztuczek kosmosu, to nic a nic Smile Wciąż ON taki sam. Ciepło troche ale nie najgorzej, bo słońce wcześniej to bardziej operowało.

Portret użytkownika Michal20

A nie jest ? Przecież jest !

A nie jest ? Przecież jest ! Kosmitów jak nie było tak nie ma. A zdjęcia die Glocke, Haunebu - obiektów latających Adolfa z lat 40 które Amerykańce zajumali. Średniowiecza ? Wiesz ty w ogóle kiedy było średniowiecze ?

Portret użytkownika Alien1974

.............................

........................................ Wszechświat przypomina raczej obwarzanek złożony z niezliczonych mniejszych obwarzanków, bo po BB nie może być inaczej. Takie są prawa fizyki Wszechświata. Gdy kilka lat temu doszło do eksplozji czarnej dziury w konstelacji Wielbłąda, to jeśli na drodze tej eksplozji znalazły się jakieś planety, na których żyli ludzie, to wszyscy zginęli w oka mgnieniu. Takie jest również prawo Wszechświata. Tak więc nie ma co za bardzo wczuwać się w rolę, jak czyni to pis wraz z Kościołem Kat...olickim, bo jesteśmy tylko gośćmi na planecie Ziemia, a każda sekunda naszego istnienia zależy od Wszechświata.  https://piotrpocieszyciel.wordpress.com/2013/09/19/wszechswiat-dzielo-boga-czy-wielki-wybuch/

Portret użytkownika rer53e

kilkanascie lat temu było

kilkanascie lat temu było lepsze badanie nasz rodak Bajtlik przekonywał, ze da sie wykazac (wtedy z porównywanym co tu prawdopodobienstwem) ze jest to 12-scian foremny czyli takich 6 torusów przeciwległych.

oczywiscie aby to idealnie pokazac musielibysmy jakos policzyc gdzie znajduja sie gwiazdy po miliardach lat bo widac je z tyłu (w czasie i przestrzeni) ale to juz inna bajka Wink

Portret użytkownika baca

czytam i nie wierzę że

czytam i nie wierzę że badacze ustalili że "linie równoległe pozostają równoległe"....

dalej jest jeszcze lepiej bo sie okazuje że ziemia jest okrągła i każda galaktyka też ale wszechświat jest płaski... w kształcie pączka z dziurką w środku...

to zupełnie jak produkt parasol ogrodowy matiza: okrągły ale płaski... i taki sam jak produkt matiza materac - kiedy tylko mocz ostatecznie przepali na środku ten produkt :-)

 

 

Strony

Skomentuj