Wszechświat jest o 2 miliardy lat młodszy niż przypuszczano - co z Wielkim Wybuchem?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy mają problem z określeniem wieku Wszechświata. Jak wynika bowiem z najnowszych obliczeń, Wszechświat może mieć kilka miliardów lat mniej, niż dotychczas sądzono.

 

Ogólnie przyjęty wiek Wszechświata wynosi 13,7 miliarda lat. W tym roku, naukowcy przedstawili dwa inne obliczenia, według których kosmos jest młodszy o kilkaset milionów lat. Teraz zespół badawczy z Instytutu Maxa Plancka ujawnił wyniki swoich obliczeń, które w żaden sposób nie zgadzają się z dotychczasowymi ustaleniami.

 

Ogromne wahania w szacunkach wynikają ze stosowania różnych metod przy obliczaniu wieku Wszechświata. Naukowcy szacują wiek na podstawie ruchu gwiazd. Jeśli Wszechświat rozszerza się szybciej, oznacza to, że szybciej osiągnął swój obecny rozmiar, a zatem powinien być stosunkowo młodszy.

Inh Jee i jej zespół z Instytutu Maxa Plancka zastosowała koncepcję zwaną soczewkowaniem grawitacyjnym, gdzie grawitacja zakrzywia światło i sprawia, że odległe obiekty wyglądają tak, jakby były bliżej. Korzystając z tej metody, naukowcy obliczyli, że Wszechświat ma około 11,4 miliarda lat.

 

Tak naprawdę jest to tylko jedna z wielu możliwych metod obliczania wieku Wszechświata. Poza tym, Inh Jee użyła tylko dwóch soczewek grawitacyjnych, dlatego margines błędu jest tak wielki, że wiek Wszechświata równie dobrze może być wyższy od ogólnie przyjętego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika realista199943

ale jaja. człowiek ledwo

ale jaja. człowiek ledwo doleciał do księżyca ,przez najbliższe 30 lat nawet Mars będzie po za zasięgiem nogi ludzkiej , a naukowcy obliczają kiedy powstał wszechświat Acute , po co wykonywać takie obliczenia ? skoro i tak nigdy nie będzie na to dowodów !?! to nie naukowcy to filozofowie !!! takie wyliczenia nikomu do niczego nie są potrzebne gdyż na 100% nigdy nie będą poparte żadnymi dowodami!!! już lepiej niech szukają odpowiedzi na pytanie "co było pierwsze jajko czy kura ?"

Portret użytkownika gość50

jakimże trzeba być głupkiem

jakimże trzeba być głupkiem by nie wierzyć w Boga i dzieło stworzenia? jak mogło coś wybychnąć czego wcześniej nie było? czyli jakiś punkt który nie istniał? jak mogły stworyć się same - gwiazdy i całe galaktyki, róznorodność planet? jak mogła sama powstać Ziemia, atmosfera i wody? rośliny i zwierzęta a na końcu istota uduchowiona i inteligentna - człoiwiek? to wymaga dzieła stworzenia! wierzycie naprawdę że wszechświat z miliardami galaktyk powstał sam z niczego?

Portret użytkownika keri

Gdzie Ty widziałeś miliardy

Gdzie Ty widziałeś miliardy galaktyk? Na grafice? ROFL

Twoja bozia to ma kształt sfery, skoro modlą się do niej patrząc do góry i na półkuli pólnocnej, i na południowej?, hehehe.

> "rośliny i zwierzęta a na końcu istota uduchowiona i inteligentna - człoiwiek?"

Opis stworzenia wg biblii, księga rodzaju 2: 5-7

"nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła (...) wtedy to pan bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wkutek czego stał się człowiek istotą żywą."

Według bibllii najpierw był człowiek a potem trawa Biggrin

Chyba, że weźmiesz pod uwagę inny opis stworzenia, sprzeczny z powyższym, też z biblii ROFL

To w którym opisie biblia kłamie?

Wierzysz, że demon, który kazał nazywać siebie bogiem, mordował ludzi, wszczynał wojny, stale domagał się rozlewu krwi i ofiar, zniszczył mnóstwo istnień potopem, w tym prawie wszystkich ludzi, stworzył Wszechświat? Przeciez on go niszczył i niszczył życie, i to jest napisane w bibliii, w pierwszych pięciu księgach. Przeczytaj chociaż pierwsze cztery księgi ze starego testamentu, to w końcu poznasz po jego uczynkach kim jest naprawdę.

Demon biblijny niczego nie stworzył, tylko niszczył dzieła Stwórcy.

Portret użytkownika Medium

To w którym opisie biblia

To w którym opisie biblia kłamie?

W  żadnym. Najpierw był człowiek, a potem dopiero ludzie. Różnica w nazwie do tej pory jest obecna w naszym języku.

I ludzie potem obrócili się p-ko człowiekowi i do tej pory to czynią.

Podobnie z liczebnikami: raz-dwa czy jeden-dwa? Smile

Portret użytkownika keri

Soczysty AMR

Soczysty AMR Smile

Matoły modlą się do demona , którego nazywają bogiem i oddają mu swoją wolę ("bądź wola twoja"). No to jego wolą jest, aby nigdy się nie uwolnili z jego mocy i nie znaleźli prawdy, wolności i dobra, tylko trwali w strachu, trwodze, plagach i kłamstwie, że demon jest bogiem.

Portret użytkownika Vulturianin

W Średniowieczu, zachodnia

W Średniowieczu, zachodnia cywilizacja - w przeciwieństwie do zaawansowanych kosmologicznie cywilizacji megalitycznych - uważała, że Ziemia jest centrum Wszechświata. Teraz wierzy się, że to, co obserwujemy z Ziemi, to jest cały Wszechświat, a to jest najprawdopodobniej obszar wielkości piłki do kosza w obszarze wielkości oceanu... Nie mamy narzędzi by zobaczyć, co jest poza tym naszym obszarem piłki.

Portret użytkownika keri

Jeśli Ty wierzysz, że latasz

Jeśli Ty wierzysz, że latasz na zewnątrz latającej kulki, to Tobie da się wmówić wszystko, wystarczy, że pod bredniami będzie podpis NASA lub nałukofce.

Samochodzik też lata w kosmosie, bo takie grafiki pokazali? Może jeszcze amerykańce byli na księżycu, bo taki filmik zmontowali?

Portret użytkownika Arya

Teraz wierzy się, że to, co

Teraz wierzy się, że to, co obserwujemy z Ziemi, to jest cały Wszechświat

Jesteś w błędzie. Według nauki widzialny wszechświat ma średnice około 92 miliardów lat świetlnych. Ale  wielkość całego wszechświata to nasz widzialny wszechświat pomnożony przez jedynkę z 23 zerami. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj