Wstrząs sejsmiczny w Korei Północnej - kolejna próba jądrowa?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W północno-wschodniej części Korei Północnej około godziny 10:30 czasu polskiego odnotowano płytkie trzęsienie ziemi. Naturalnie pojawiły się podejrzenia związane z kolejną próbą jądrową, ponieważ wstrząs pojawił się niedaleko poligonu nuklearnego Punggye-ri w powiecie Kilju, gdzie odbywały się poprzednie testy.

 

W Chinach, magnitudę najnowszego trzęsienia ziemi oszacowano na 3,4 stopnia w skali Richtera. Ze względu na lokalizację część specjalistów podejrzewa, że Korea Północna mogła zdetonować ładunek jądrowy. Takie spekulacje podaje chiński Urząd ds. Trzęsień Ziemi. Z kolei południowokoreańska agencja meteorologiczna podaje, że zdarzenie prawdopodobnie wystąpiło zupełnie naturalnie i było nieco łagodniejsze - 3 stopnie w skali Richtera.

 

W chwili obecnej trwają próby ustalenia co było przyczyną tajemniczego wstrząsu. Jeśli mamy do czynienia z próbną eksplozją ładunku jądrowego, byłby to już siódmy test nuklearny, przeprowadzony przez Koreę Północną. Warto jednak zaznaczyć, że wstrząsy towarzyszące poprzednim próbom były wyraźnie potężniejsze - najsłabszy z nich miał miejsce w 2006 roku a jego magnitudę oszacowano na 4,3 stopnia w skali Richtera.

W tym samym czasie Chiny dostosowały się do sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ i wprowadziły zakaz eksportu skroplonego gazu ziemnego oraz importu tekstyliów. Jednocześnie od 1 października, Pekin ograniczy sprzedaż ropy naftowej do Korei Północnej. 

 

Na początku września Chiny ostrzegały, że kolejne detonacje bomb wewnątrz góry Mantapsan mogą doprowadzić do jej zapadnięcia się, co w konsekwencji spowodowałoby uwolnienie się radioaktywnej chmury. Po szóstej próbie jądrowej zaczęto pilnie monitorować poziom promieniowania wzdłuż granicy z Koreą Północną.

 

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-41370722

http://nypost.com/2017/09/23/china-says-earthquake-hits-north-korea/

http://english.yonhapnews.co.kr/news/2017/09/23/0200000000AEN20170923004052315.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj