Wstęgory królewskie ponownie przewidziały trzęsienie na Filipinach

Kategorie: 

Źródło: Cebu Daily News

Teoria, wedle której martwe wstęgory królewskie (wielkie ryby głębinowe) znajdowane na wybrzeżu w różnych miejscach świata to indykatory trzęsień ziemi została po raz kolejny potwierdzona. Tym razem zostały one wyrzucone na plaży w Filipinach po tym gdy krajem wstrząsnęło trzęsienie o sile prawie 7 stopni w skali Richtera.

 

Są to stworzenia zamieszkujące głębiny i ich pojawienie się na lądzie interpretowane jest na Filipinach jako "posłaniec z pałacu Boga mórz". Według japońskiego folkloru wstęgory tudzież "węże morskie" wyławiane przez rybaków i znajdowane na wybrzeżu to zły znak, wskazujący na zbliżające się trzęsienie ziemi. Ten rzekomy zabobon zweryfikowano tak wiele razy, że stało się to elementem folkloru kraju kwitnącej wiśni. 

Trzęsienie ziemi o sile 6.6 stopnia nawiedziło Filipiny 18 sierpnia 2020 r. Zgodnie z danymi doszło do niego na głębokości 30 km i zabiło ono co najmniej jedną osobę. Do tego dochodzą uszkodzenia drogi i budynków mieszkalnych, a nawet jednego szpitala i kompleksu sportowego. Było to najsilniejsze od ośmiu miesięcy trzęsienie ziemi na Filipinach.


Filipiny znajdują się w strefie zwanej pacyficznym pierścieniem ognia. Aktywność sejsmiczna jest tam czymś typowym, ale naprawdę solidne wstrząsy występują okazjonalnie. Nauka nie znalazła jeszcze wytłumaczenia zdumiewającej korelacji między ich pojawieniem się a trzęsieniami ziemi, ale wstęgory, które żyją przeważnie kilometr pod powierzchnią z jakiegoś powodu wypływają tuż przed nimi. 


Dominująca teoria zakłada, że są one bardzo wrażliwe na ruchy uskoków tektonicznych i wypływają zdezorientowane gdy zachodzi tam jakaś nietypowa aktywność. Jedna z hipotez zakłada, że powodują to infradźwięki wyzwalane z dna przed aktywnością sejsmiczną. 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

o matko... "wstęgory zostały

o matko... "wstęgory zostały wyrzucone PO TYM jak filipiny nawiedziło trzęsienie ziemi"...
skoro to "przepowiednia" ala panjackowski, to dlaczego w tytule jest że wstęgory ponownie coś przewidziały?
czy wy już naprawdę uważacie czytelników za skończonych debili?

 

Portret użytkownika Łukasz_inny

TE wstęgory tak przewidują

TE wstęgory tak przewidują trzęsienia ziemi jak ja spadki na giełdzie

Miałem 30 000tyś w papierach wartościowych, one mi jepły  w dół do wartości 10 000 i tym sposobem przewidziałem spadek na giełdzie ....

Tym razem zostały one wyrzucone na plaży w Filipinach po tym gdy krajem wstrząsnęło trzęsienie o sile prawie 7 stopni w skali Richtera.

Skomentuj