Kategorie:
Wizyta u urologa często wiąże się ze sporym stresem – to bardzo delikatny obszar, który może budzić wiele obaw. Obecne metody leczenia chorób układu moczowo-płciowego są jednak bardzo bezpieczne i skuteczne. Oto kilka obszarów, które pozwalają na sprawną poprawę stanu zdrowia.
Diagnostyka przede wszystkim
Objawy schorzeń układu moczowo-płciowego niekiedy bywają dość uciążliwe i wstydliwe, co w licznych przypadkach utrudnia diagnozowanie problemów. Nie warto jednak czekać z wizytą – wczesne wykrycie poszczególnych dolegliwości znacznie pomaga w sprawnym powrocie do zdrowia. Regularne badania diagnostyczne to podstawa, zwłaszcza w przypadku mężczyzn po 40. roku życia. Zaleca się, by wykonać profilaktyczną wizytę co najmniej raz w roku. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów można szybko dobrać odpowiednią terapię.
Wśród najczęściej wykonywanych badań znajduje się m.in. USG, ocena działania dróg moczowych czy urografia (sprawdzenie wydalania środka kontrastowego przez nerki). Z ich pomocą można wykryć dolegliwości takie jak nowotwory, kamica nerkowa, powiększenie prostaty, zaburzenie erekcji, różnego rodzaju infekcje układu moczowego i wiele więcej. Określenie dalszego postępowania często będzie możliwe od razu po badaniu – warto zwrócić uwagę na aktualnie stosowane metody leczenia.
Jak wyglądają zabiegi po badaniach?
Współczesne metody leczenia chorób układu moczowo-płciowego obejmują zabiegi takie jak plastyka cewki moczowej, korekcja skrzywienia prącia, laserowa enukleacja prostaty czy usuwanie kamieni z dróg moczowych. Aktualnie w tym celu wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, a także zabiegi przeprowadzane laserowo. Dodatkowo dostępne są dedykowane wyroby medyczne, takie jak sztuczne zwieracze cewki moczowej wykonane z elastomeru silikonowego.
Enukleacja prostaty HoLEP
To bezbolesny, małoinwazyjny zabieg o wysokiej skuteczności stosowany przy przeroście gruczołu krokowego. Metoda HoLEP wykorzystuje laser holmowy – wiązka usuwa nadmierną tkankę w celu zmniejszenia objętości gruczołu. Objawy przerostu prostaty znikają, co pozwala m.in. odblokować przepływ moczu. Wycięta tkanka może zostać wysłana do laboratorium, by wykonać dalsze badania na wypadek nowotworu.
Usuwanie kamieni nerkowych – metody RIRS, URSL, PCNL
Kamienie nerkowe należą do najczęstszych schorzeń układu moczowego. Szacuje się, że problemy na tym polu dotykają nawet 10% mężczyzn. W tego typu przypadkach stosuje się głównie trzy następujące metody:
- RIRS – endoskopowe usuwanie kamieni wewnątrz nerek, wykonywane przy pomocy ureterorenoskopu. Sposób ten jest stosowany przy złogach o rozmiarach 0,5–2,5 cm.
- URSL – kolejna endoskopowa metoda, jednak służąca do badania moczowodu. Ureterorenoskop wprowadzany jest przez cewkę moczową, przez co wymagane jest znieczulenie pacjenta.
- PCNL – jeśli w układzie moczowym znajdują się złogi większe niż 2 cm, należy nakłuć miąższ nerkowy i wprowadzić endoskop, który ma za zadanie skruszyć kamienie. Metoda ta charakteryzuje się niewielkim oddziaływaniem na funkcje nerek, co wiąże się z możliwością szybkiego powrotu do zdrowia.
Zadbaj o swoje zdrowie – zbadaj się już dziś
Najważniejsze jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, którego udzieli nam urolog. Gdańsk jest pełen placówek medycznych, które zajmują się tym obszarem – jedną z nich jest U Clinic w centrum miasta.
Ocena:
Opublikował:
[email protected]
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj