Wspierani przez Zachód terroryści użyli broni chemicznej w Aleppo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ofensywa terrorystów na Aleppo trwa już trzeci dzień. Wspierane przez państwa zachodnie bojówki osiągnęły pewne postępy, które w niektórych przypadkach zostały zniwelowane przez kontrofensywę wojsk rządowych i jej sojuszników.

 

Operacja zbrojna kierowana jest przez organizacje radykalne, uznawane za terrorystyczne, ale przyłączyli się do niej również "umiarkowani rebelianci". To zaskakujące, że większość mediów, w tym polskojęzyczne, wspomina o ugrupowaniach powiązanych z al-Kaidą i jednocześnie stosowany jest krótki zwrot "rebelianci". Dzisiaj w zachodniej części Aleppo terroryści używali pocisków, zawierających gaz chlorowy. Ponad 35 osób trafiło do szpitala. W mediach jakoś nie słychać jazgotu, że stosowana jest broń chemiczna.

 

Terroryści zdobyli jak dotąd dzielnicę al-Assad i kompleks apartamentów 1070. Teraz walki toczą się głównie o kompleks apartamentów 3000, akademię wojskową al-Assad i starą część miasta Aleppo. Najbliższe dni pokażą czy przeciwnicy Assada są na tyle silni aby znieść oblężenie.

Ataki na siły rządowe odnotowuje się również w południowej części muhafazy Aleppo. Terroryści dokonują uderzeń na konwoje wojskowe, zmierzające do miasta Aleppo i mają zamiar odciąć jedyną drogę zaopatrzeniową.

Siły rządowe, wspierane przez Iran, Rosję i Hezbollah, próbują obronić Aleppo za wszelką cenę. Do walki przyłączyły się również elitarne jednostki Tygrysa, specjalizujące się w ofensywach. Rosyjscy wojskowi chcieli wznowić naloty na terrorystów w Aleppo, lecz Putin odrzucił ich wniosek. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiadomił, że prezydent Rosji wciąż liczy, iż Stany Zjednoczone dotrzymają słowa i oddzielą "umiarkowanych rebeliantów" od terrorystów.

 

Źródła:

http://syria.liveuamap.com/

http://sana.sy/en/?p=92011

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-gas-idUSKBN12U0DT

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-10-28/putin-rejects-russian-military-request-t...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj